Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Jáč: Bankovní rada ponechala úrokové sazby ČNB opět beze změny

Bankovní rada ponechala úrokové sazby ČNB opět beze změny, repo sazba se tedy drží na úrovni 2,00 %.
Toto rozhodnutí bylo pro prosincové zasedání očekáváno: jakkoliv inflace zůstává nad cílem centrální banky, tak pro stabilitu úroků hovoří jak rizika spojená s vývojem ve světě, tak vývoj v samotné české ekonomice.
Zajímavé bude první zasedání v roce 2020, jež se bude konat počátkem února: bankovní rada bude mít k dispozici čerstvou prognózu pro českou ekonomiku, nicméně očekávám, že úroky ČNB setrvají na stávajících úrovních i nadále.

Jakkoliv pro bankovní radu může debata o možném zvýšení úrokových sazeb i nadále představovat relevantní téma, tak zprávy z ekonomiky a vývoj na finančních trzích za uplynulé týdny ve své většině vyznívaly ve prospěch stability úroků ČNB.
I přes několik pozitivních překvapení z eurozóny směřuje tamní hospodářský růst ke zpomalení, což představuje riziko pro výhled růstu středoevropského regionu.
Co se české ekonomiky týče, tak letošní třetí čtvrtletí vykázalo o něco slabší růst HDP, než ČNB předpokládala, a za očekáváním centrální banky zaostal také růst spotřeby domácností a mezd.
S tím, jak kleslo riziko eskalace obchodních válek a na globálních finančních trzích klesly obavy ohledně brexitu, tak zároveň došlo k posílení kurzu koruny a česká měna momentálně přitvrzuje měnové podmínky výrazněji, než s čím počítala listopadová prognóza z dílny ČNB.

Jestliže se v rámci bankovní rady nenašla většina hlasů pro zvýšení sazeb v listopadu, kdy k tomu jasně vyzývala nová prognóza z dílny centrální banky, tak v rámci zpráv za uplynulé týdny je o to pochopitelnější, že úroky ČNB zůstaly beze změny i v prosinci.
Očekávám, že úroky ČNB zůstanou na svých stávajících úrovních i v dalších čtvrtletích.

Inflace se bude i nadále držet nad cílem centrální banky, růst české ekonomiky ale v příštím roce v celoročním vyjádření dále zpomalí a k přitvrzení měnových podmínek by měla v průběhu roku 2020 přispět i silnější koruna.

Osobně přikládám nejvyšší pravděpodobnost variantě stability úroků ČNB na jejich stávajících úrovních po celý rok 2020.

Nejistoty ve světě a jejich dopad na českou ekonomiku jsou ale stále výrazné a v tomto smyslu samozřejmě nelze vyloučit možnost, že ČNB se svými sazbami v průběhu roku 2020 pohne.
Načasování jakékoliv případné změny v nastavení úrokových sazeb ČNB a stejně tak směr takové změny budou záležet především na vývoji ve světové ekonomice, klíčový vliv bude mít další vývoj na poli obchodních válek a též dořešení brexitu, tedy nastavení vztahů mezi EU a Spojeným královstvím.
V rámci všech těchto nejistot se ovšem i nadále jeví jako nejrozumnější varianta držet úrokové sazby ČNB na jejich stávající úrovni po delší dobu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.