Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Italský rozpočet, navržený na podporu růstu, ekonomiku poškozuje

22.11.2018 | 11:02 0 Komentářů

Expanzivní rozpočet byl italskou vládou Hnutí pěti hvězd a Ligou severu navržen na podporu italského hospodářství. Návrh rozpočtu počítá se sníženou věkovou hranicí odchodu do důchodu, zvýšením výdajů na podporu lidí v nezaměstnanosti a snížením daní. Vidina stále bobtnajícího státního dluhu žene vzhůru výnosy státních dluhopisů, a to vede k vyšším úrokovým nákladům italských bank a to vede k přísnějším podmínkám pro poskytnutí půjčky, což tlumí hospodářskou aktivitu.

Jak jsem již uvedli zde, návrh italského rozpočtu pro rok 2019 nebyl schválen Evropskou komisí a bude-li Itálie dále trvat na svém, nejsou vyloučeny ani finanční sankce. Nicméně samotný výhled rostoucího italského zadlužení popohnal výnos italských státních dluhopisů výrazně výše. Úrokový diferenciál mezi desetiletým italským a německým státním dluhopisem se od doby, kdy započala koaliční jednání mezi Ligou severu a Hnutím pěti hvězd, zvýšil na více než 3 procentní body.

Nejvíce josu podle ratingové agentury CRIF přísnějšími úvěrovými podmínkami zasaženy malé a střední podniky, z nichž 90 % spoléhá na financování formou bankovních půjček. Mnohé z těchto podniků mají velmi málo manévrovacího prostoru, a tak i malé zpřísnění úvěrových podmínek je může ohrozit. Očekává se, že situace se dále vyhrotí v momentě ukončení kvantitativního uvolňování ze strany ECB, k čemuž by mělo dojít v prosinci tohoto roku.

Podle Oliviera Blancharda z Mezinárodního měnového fondu zpřísňováni kreditních podmínek již nyní snižuje ekonomický růst, a to dokonce o více, než o kolik může ekonomika být podpořena v případě schválení navrhovaného expanzivního rozpočtu.

Zdroj: Wall Street Journal

 

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.