Středa 17. července. Svátek má Martina.

Italský deficitní státní rozpočet jiskří emoce a hýbe trhy

02.10.2018 | 13:39 0 Komentářů

Italská vláda, kterou v současné době tvoří Liga a Hnutí pěti hvězd, se minulý týden dohodla na podobě předkládaného státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 2,4 %. Rozpočet sklidil kritiku od ministrů financí EMU, neboť dle jejich slov porušuje Pakt stability a růstu. Ekonomický expert vládní strany prohlásil, že by zemi pomohla suverénní měnová politika s vlastní měnou. Výnosnost italského bondu roste, euro na páru s dolarem naopak klesá.

di_Maio

Italský místopředseda vlády s neskrývanou radostí oznamuje z balkonu sídla předsedy vlády své straně Hnutí pěti hvězd, že se mu podařilo prosadit do státního rozpočtu své předvolební priority.
Zdroj: Financial Times

Italská vláda, kterou v současné době tvoří Liga a Hnutí pěti hvězd, se minulý týden dohodla na podobě předkládaného státního rozpočtu pro příští rok. Podoba veřejných financí tak bude v příštím roce silně expanzivní, když ke schválení zákonodárnému orgánu bude předložen rozpočet s deficitem 2,4 % v poměru k celkovému nominálnímu HDP země. Do něj se podařilo Luigi di Maiovi, místopředsedovi vlády a předsedovi koaliční strany Hnutí pěti hvězd, prosadit své nákladné předvolební sliby, které většina médií označuje za populistické.

Proti podobě veřejných financí Itálie pro příští rok se však již kriticky vyjádřili ministři financí zbylých států eurozóny a varovali, že takovýto veřejný rozpočet je v přímém rozporu s Paktem stability a růstu, který diktuje členům měnové unie, aby dodrželi maximálně 60% poměr výše státního dluhu vůči nominálnímu HDP země anebo se očividně snažili o jeho snižování. V současnosti je italský veřejný dluh druhý nejvyšší v celé unii (ihned po tom řeckém) a dosahuje zhruba 130 % hrubého domácího produktu, a pokud bude schválena avizovaná expanzivní fiskální politika, tak se bude pravděpodobně tento poměr ještě zvyšovat.

Ve vzduchu visí tedy otázka, zda Evropská komise zasáhne a poprvé v historii vetuje státní rozpočet některého z členských států. Rozhodování panevropských tvůrců politiky komplikuje fakt, že napříč starým kontinentem se zvyšuje vliv antisystémových a euroskeptických politických stran, hnutí a občanských sdružení, které by mohly kroky Evropské komise považovat jako bezprecedenční zásah do suverénnosti států EU.

Na kritiku ze strany Evropské unie reagoval vzápětí místopředseda vlády di Maio, že i přes tlak ze strany unijních orgánů Itálie nezmění svůj cíl 2,4 % deficitu. Emocemi i zavířil komentář ekonomického experta vládní strany Hnutí pěti hvězd, že zemi by nejvíce pomohlo mít opět vlastní měnu a opustit program jednotné měny eura.

Italské státní dluhopisy na dění velmi silně reagují, když jejich výnosy rostou na svá 4letá maxima. Desetiletý italský státní bond v současné chvíli vynáší 3,4 % a prodražuje tak správu státního dluhu.

Evropská měna v návaznosti na dění na italské a evropské politické scéně klesá a dotkla se již svého 6-ti týdenního minima na páru s americkým dolarem. V současné chvíli se obchoduje na  1,1527 EUR/USD.

Zdroj: Reuters, Bloomberg, Financial Times

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.