Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Írán očekává, že Donald Trump nezruší dohodu o jaderném programu

16.11.2016 | 16:06 0 Komentářů

Donald Trump v minulém roce kritizoval dohodu mezi západními zeměmi a Íránem, která vedla k omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení většiny sankcí. To vedlo k výraznému růstu produkce i exportu íránské ropy a plynu. Trump konkrétně uvedl, že dohoda byla špatná a opakovaně zastával zrušení nebo změnu podmínek dohody.

Íránský prezident očekává, že Donald Trump bude po vstupu do Bílého domu vystupovat více racionálně, než při volební kampani. Rovněž řada představitelů íránských bank neočekává, že by Trump dohodu chtěl upravit nebo dokonce zrušit.

V současné době není zřejmé, zda Trump dohodu z americké strany po nástupu do funkce zruší, ponechá nebo se pokusí vyjednat nové podmínky. V každém případě se vyplatí při obchodování ropy vývoj sledovat. Pokud by došlo ke zrušení dohody, tak by se jednalo v podstatě o šok, po kterém by cena ropy výrazně rostla.

Írán prozatím pokračuje v poskytování možností investovat do ropného a plynového sektoru. Aby se produkce ropy nadále zvyšovala, tak Írán potřebuje ropné firmy, ale i peníze od finančních institucí. Po opětovném zavedení sankcí by to nebylo možné.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.