Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Írán

01.09.2008 | 17:16 0 Komentářů

Mehr News Agency v pondělí ocitovala iránského ministra ropného průmyslu který uvedl že druhý největší producent navrhne kartelu OPEC snížení produkce z důvodu ostrého poklesu cen ve světě. Cena ropy klesla z rekordních úrovní $147 dolarů za barel dosažené v červenci o více jak 30 dolarů. Podle Teheránu je barel ropy za 100 dolarů nejnižší akceptovatelná cena.

Členské země kartelu exportující ropu se sejdou na řádné schůzce OPEC dne 9.září aby prodiskutovali hlediska ropného trhu, někteří producenti ale stanovisko Teheránu nesdílí. Představilé Venezuely a Ekvádoru v pátek uvedli že očekávají současné produkční kvóty OPEC beze změny.

Za dva roky v září oslaví OPEC 50-leté výročí založení. V roce 1960 se pět zakládajících členů domluvilo že budou svými dodávkami řídit globální ropný trh. O 13 let později rozpoutaly ropnou krizi když snížily produkci o 5% a zároveň vyhlásily embargo pro země podporující ve válečném konfliktu Izrael. Podle EIA zisk OPEC letos vylétne o 100% na rekordních 1,25 bilionů dolarů.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.