Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Iowa – záplavy způsobily škody v zemědělství za $2,7 miliardy

18.06.2008 | 18:29 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu Ball State University a University of Tennesse způsobily záplavy ve státě Iowa škody americkým zemědělcům zhruba za $2,7miliardy. Z toho $2,6 mld na úrodě kukuřice a sóji a ostatní ztráty na živočišné výrobě na chovu prasat a skotu. Obě univerzity použily statistický model vyvinutý po obrovských záplavách v roce 1993 a ověřený při sledování hurikánu Katrina.

Ředitelé BBR při BSU Michael Hicks a TE při UT Mark Burton rovněž vyčíslili škody na infrastruktuře státu Iowa ve výši $159 milionů a daňové ztráty na $20 milionů. Hicks a Burton shodně v pondělí uvedli že se situace podobá roku 1993, tehdy dosáhly škody v zemědělství $978 milionů. Poté co ale došlo od roku 1993 k razantnímu růstu cen surovin, oba experti sopčítali odhad škod podle dat USDA na $2,7 mld.

Hickse dále uvedl pro Dow Jones Newwires že si je odhadem škod jistý. Okolo 15-20% zemědělských ploch je ve státě Iowa naprosto ztraceno a z důvodu krátkého vegetačního období je pro farmáře obtížné zasadit úrodu znovu. Oficiální data budou zveřejněna později. Podle dat USDA, Iowa odhaduje že farmáři letos oseli 13,2 milionů akrů kukuřicí a 9,8 mil akrů sojou.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.