Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Investoři se bojí Číny, utíkají do bezpečí, analýza USD/JPY

07.01.2016 | 11:50 0 Komentářů

Čínská lidová banka (PBOC) dnes negativně překvapila trh, když stanovila střed obchodního pásma jüanu proti USD na 6,5646, což je nejslabší úroveň od března 2011. Jüan oslabil o 0,5 procenta proti předchozímu obchodnímu dni a zaznamenal největší denní propad od loňského srpna, kdy téměř dvouprocentní devalvace jüanu také rozbouřila trhy. Zásah čínské centrální banky pomohl oslabit jüan nejen proti dolaru, ale i proti dalším hlavním světovým měnám.

Proti japonskému jenu je čínská měna slabší o 3,5 procenta a proti euru o 0,8 procenta. Postup centrální banky vyvolal obavy, že se Čína může snažit zvyšovat konkurenceschopnost exportérů prostřednictvím devalvace jüanu. Investoři se bojí, že prudká devalvace jüanu by mohla znamenat, že druhá největší ekonomika světa je na tom ještě hůře, než si vůbec představovali. Na pohyb jüanu reagovaly i ostatní měny v regionu. Australský dolar AUD klesl o půl amerického centu.

Obchodování na čínské akciové burze bylo dnes již podruhé v týdnu pozastaveno, když čínský akciový index se za 1 a půl hodiny propadl o 7,3 procenta. Na akciových trzích převládá od pondělí silná medvědí nálada ovlivněná turbulencemi na čínském finančním trhu. Americké akcie ve středu zavřely na nejslabší úrovni od začátku října pod vlivem nových obav ohledně čínské ekonomiky a pomalejšího globálního růstu. Energetické akcie reagovaly na klesající ceny ropy. Americká ropa WTI se dnes propadla na nejnižší hodnotu od prosince 2003 na 32,83 USD za barel.

Index Dow Jones zavřel včera slabší o 1,5 procenta pod úrovní 17 000 bodů na 16 906,51 bodech, index S&P 500 oslabil o 1,3 procenta na hodnotu 1 990,26 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,1 procenta, když uzavřel na 4 835,77 bodech. Trhy včera tížily také geopolitické obavy poté, co Severní Korea oznámila, že provedla zkoušku vodíkové bomby a Saúdská Arábie přerušila styky s Íránem.

Evropské burzy se ve čtvrtek také ostře propadly až na tříměsíční minima a dopoledne odepisují přes 3 procenta zisku. Německý DAX spadl o 3,8 procenta, nejníž od začátku října. DAX tak nyní stojí zhruba 20 procent pod historickým maximem z loňského dubna. Obavy o Čínu, která je také předním světovým spotřebitelem kovů, zasáhly obzvlášť tvrdě evropské důlní tituly.

Aktivita v dominantním sektoru služeb Spojených státův prosinci oproti očekávání zpomalila na nejnižší úroveň za 20 měsíců. Americký Institut pro řízení zásob (ISM) včera uvedl, že jeho index aktivity ve službách za minulý měsíc klesl na 55,3 bodu, nejnižší úroveň od dubna 2014, z 55,9 bodu za listopad. Analytici v průměru očekávali zvýšení ukazatele na 56,0 bodu.

Nové objednávky zboží z amerických továren v listopadu klesly a zásoby se snižovaly pátý měsíc v řadě, což naznačuje, že ekonomický růst ve čtvrtém čtvrtletí prudce zbrzdil. Americké ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že nové objednávky zboží ve zpracovatelském odvětví klesly o 0,2 procenta po sestupně revidovaném růstu o 1,3 procenta za říjen (původně 1,5 procenta). Výsledek přesně naplnil očekávání ekonomů.

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v prosinci vytvořili 257 000 nových pracovních míst, nejvíce za rok a vysoko nad všemi odhady trhu. Nejvyšší odhad dosahoval pouze 230 000. Ekonomové v průměru očekávali růst pouze o 192 000. Jde o největší nárůst od prosince 2014. Údaj ADP bývá sledován jako předzvěst širší zprávy o tvorbě pracovních míst (NFP) a míře nezaměstnanosti, která vyjde v pátek a zahrnuje vedle soukromého i veřejný sektor. Zde se očekává, že ekonomika Spojených států minulý měsíc vytvořila celkem 200 000 nových pracovních míst po listopadovém růstu o 211 000. Míra nezaměstnanosti by se měla udržet na mnohaletém minimu 5,0 procent.

USD/JPY těží z aktuální čínské situace a tamní paniky na finančním trhu. Zejména asijští investoři využívají japonský jen jako útočiště před novoroční panikou. USD/JPY již prorazil dvě rostoucí trendové linie a hodnotu podpory 118,60. USD/JPY jde podle všeho testovat minima z 24. srpna 2015 na úrovni 116,15. Proražení této hodnoty by jenu otavřelo obrovský prostor pro posílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.