Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Investice do obnovitelných zdrojů v roce 2014 vzrostly poprvé za poslední 3 roky

09.01.2015 | 11:40 0 Komentářů

Podle údajů agentury Bloomberg se v roce 2014 zvýšily investice do obnovitelných zdrojů poprvé za poslední 3 roky díky čínským podporám v solární energetice a rekordní výstavbě větrných farem.

Objem investic pro větrné, solární a bioplynové technologie se minulý rok zvýšily o 16 % na 310 mld. dolarů, což byl první růst od roku 2011. V předchozích letech investice klesaly hlavně kvůli nižším subvencím v USA a Evropě. Na druhé straně se příznivě projevují klesající ceny solárních panelů, tím se zvyšuje efektivita výroby elektřiny a snižuje se potřeba vysokých subvencí.

Někteří analytici poukazují na nízkou cenu ropu, která bude mít dopad na investice napříč celým energetickým sektorem. Vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje jsou stále dražší než ropa, tak nízká cena ropy v roce 2015 může odradit některé investory od investic do obnovitelných zdrojů. Nicméně podle některých analytiků vazba mezi cenou ropu a cenou elektřiny je velice slabá a neočekávají tak významnější posun. Lze odhadovat, že biopaliva, která jsou přímým substitutem pro ropu, budou mít bez výrazných subvencí těžké časy. Podobně na tom mohou být i elektromobily. Nižší cena ropy snižuje náklady na provoz automobilů, tím elektromobily ztrácí svou hlavní výhodu v ekonomičnosti provozu.

Téměř polovina investovaných peněz patří solární energii, kde se objem zvýšil o 25 % na 149,6 mld. dolarů v roce 2014. Investice do větrné energie vzrostly o 11 % na 99,5 mld. dolarů hlavně díky investicím do mořských větrných projektů.

Čína byla největším samostatným investorem v sektoru obnovitelných zdrojů. V zemi se zvýšily investice o 32 % na 89,5 mld. dolarů. Čínský solární trh je největším na světě a jedním z největších pro větrnou energii.

USA zvýšily investice o 8 % na 51,8 mld. dolarů, což je nejvíce od roku 2012. Japonsko, druhý největší trh pro solární energii, investovalo o 12 % více na 41,3 mld. dolarů. V Evropě se investice zvedly o pouze o 1 % na 66 mld. dolarů navzdory investicím v mořských větrných projektech. V předchozím desetiletí se do obnovitelných zdrojů nejvíce investovalo právě v Evropě.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.