Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Investice do bavlny se vyplácí

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Investoři, kteří měli to štěstí a podařilo se jim nakoupit bavlnu v listopadu 2008 (dno), mohou oslavovat. Komodita zhodnotila během 17 měsíců o 110 procent. Od počátku roku vzrostla o 9,6 procenta. Bavlnu v posledních dnech podporuje řada nových fundamentálních faktorů, které tlačí cenu na nové několikaměsíční maximum. Z pohledu technické analýzy bavlna prorazila březnovou rezistenci a pokračuje růstu. Potenciál komodity ještě nemusí být zcela vyčerpán.

Aktuální zprávy ze světa bavlny přiměly investory k nákupům. Indie, která je druhým největším pěstitelem bavlny na světě, zastavila exporty komodity, aby podpořila domácí nabídku a pomohla snížit ceny. Ty v minulém roce vzrostly o 27 procent. Krok Indie by mohl podpořit poptávku po americké bavlně. Data Cotton Association of India odhalila růst cen v zemi v posledním roce o 27 procent na 7 958 rupií (179 dolarů) za 100 kilogramů. Zpráva je vítána obzvláště v táboře býků, kteří spekulují na další růst, protože zastavení exportů druhého největšího producenta na světě vede k nižšímu množství bavlny, které je dostupné na mezinárodním trhu. Neméně důležitá byla zpráva o možném nedostatku bavlny v Číně. Analytici serveru CNCotton.com se obávají, že největšímu spotřebiteli bavlny na světě hrozí v budoucnu nedostatek komodity. Portál vlastněný China National Cotton Reserves Corp.. odhaduje, že by domácí spotřeba mohla převýšit v marketingovém roce 2009-2010 nabídku o 3,5 milionu tun. Prudký růst ekonomiky v zemi podporuje spotřebu textilií, což se následně projevuje i na poptávce po bavlně. Čínské exporty textilního zboží vzrostly v prvním čtvrtletí o 15 procent na 39,2 miliardy dolarů. Produkce komodity přitom v minulém roce v zemi poklesla. Příčinou bylo menší osetí. Deng Jun, ekonom Xinhu Futures, se domnívá, že Čína bude muset importovat dalších 1 milion tun. Komoditě zatím v nejlidnatější zemi světa příliš nepřeje ani počasí.

Bavlnu podporuje i zpráva týkající se vyšších importů do Turecka, které je po Číně druhým největším dovozcem komodity na světě. Zajímavý je i čerstvý odhad Mezinárodního měnového fondu ohledně růstu celosvětové ekonomiky, který byl zvýšen o 0,3 procenta na 4,2 procenta. V minulém roce jsme přitom byli svědky poklesu o 0,6 procenta, což byl jeden z nejhorších výsledků od druhé světové války. Pokud by se predikce naplnila, potom by se růst pravděpodobně odrazil i na poptávce po bavlně.

Graf s článkem je možné najít na stránce :
http://www.colosseum.cz/vzdelavani-a-informace/zpravy/14532/investice-do-bavlny-se-vyplaci
Obrázek 1: Cena bavlny (Zdroj: CSI)

Pohled na graf bavlny potvrdí, že se nacházíme již několik měsíců v uptrendu, přičemž se cena drží uvnitř růstového kanálu. Cena cestou vzhůru překonala několik důležitých rezistencí a v průběhu posledních dvou dnů vyrazila opět prudce vzhůru, přičemž se vyšplhala až nad úroveň maxima z počátku března. Včerejší vývoj nicméně přehnaný optimismus mírně brzdí. Komodita prudce posílila, později se ovšem vrátila a uzavřela velmi blízko otevírací ceny. Nelze proto vyloučit návrat do obchodního pásma. Jakmile by ovšem bylo potvrzeno prolomení rezistence na úrovni březnového maxima, tak by se bavlna mohla stát zajímavou krátkodobou až střednědobou investiční příležitostí.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.