Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Intervence regulátorů: Itálie a Španělsko omezilo shortování 154 akcií, Londýn rozšířil spread u ETF

13.03.2020 | 16:10 0 Komentářů

Italští a španělští burzovní regulátoři pro dnešní den zakázali spekulovat na pokles 85 italských a 69 španělských akcií. Londýnská burza rozšířila maximální spread u dluhopisových ETF.

Španělsko a Itálie na pátek zakázaly shortování 154 akcií

Rozhodnutí se týká pouze pátku 13. března 2020. Dotklo se akcií např. bankovních domů UniCredit, Banco Santander nebo Intesa Sanpaolo, automobilky Fiat a britských aerolinek IAG, jejichž akcie se obchodují také ve Španělsku. Kompletní seznamy naleznete v odkazech níže.

Deník The Financial Times uvádí, že po krizi regulátoři v rámci EU dostali pravomoc zablokovat shortování i na trzích jiných zemí. Řada španělských a italských největších společností se aktivněji obchoduje v Londýně než na domovském trhu. Britský regulátor jim vyhověl.

Regulatorní orgány k rozhodnutí přistoupily po největších historických propadech v historii – španělský Ibex 35 odepsal 14 %, italský FTSE MIB ztratil 17 %.

Dnes španělské akcie v rámci oživení na celosvětových trzích posilují o 4,2 %, italské o 10 %.

Londýnská burza uvolnila podmínky pro tvůrce trhu dluhopisových ETF

Londýnská burza na neomezenou dobu uvolnila požadavky pro tvůrce trhu při kotování veřejně obchodovaných dluhopisových fondů. Rozšířila maximální spread pro všechny dluhopisové ETF na 5 %.

V pátek došlo také k přerušení obchodování u některých dluhopisů na londýnském trhu Nex Exchange poté, co jejich tvůrce trhu nebyl schopen poskytovat kotace.

Zdroj: The Financial Times, prohlášení španělského (pdf) a italského (web) regulátora

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.