Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Intel za třetí kvartál zaznamenal ztrátu tržního podílu vůči společnosti AMD

05.11.2021 | 16:07 0 Komentářů

Podíl společnosti Intel na trhu procesorů pro osobní počítače ve 3. kvartálu klesl o 2 procentní body vůči konkurenčnímu AMD, uvádí včerejší report od Mercury Research. Příčinou je pokles poptávky po levných noteboocích.

Podíl společnosti Intel na na trhu procesorů pro osobní počítače za třetí kvartál klesl o více než 2 procentní body vůči konkurenčnímu AMD, vyplývá ze včera zveřejněného výzkumu od Mercury Research. Důvodem je nižší poptávka po méně technologicky pokročilých noteboocích jako Chromebook, které závisí na procesorech od Intelu, a pozitivní trend AMD na trhu technologicky pokročilé výpočetní techniky.

Příčinou poklesu poptávky po levných noteboocích je částečně přechod z pandemie, kdy byla naopak poptávka po těchto produktech kvůli přechodu na práci a studium z domova vysoká. Intel však stále zůstává na trhu osobních počítačů dominantním hráčem, pro počítače dodává 75 % procesorů.

AMD tak ve třetím kvartálu uzmula 24,6% podíl na tržbách procesorů pro osobní počítače, o rok dříve měla „jen“ 22,5% podíl. Kromě nových produktů společnosti AMD napomohly také odklady u Intelu za účelem zlepšení výroby. AMD je ve srovnání s Intel pouze omezeně vystavena vlivu změny poptávky po levných noteboocích. V posledním čtvrtletí naopak učinila kroky kupředu v nejlukrativnější části odvětví, když získala 10% podíl na trhu serverových procesorů.

Akcie společnosti Intel (INTC) rostou o 2,47 % na 51,56 USD, na burze RM-SYSTÉM rostou pod tickerem BAAINTEC o 2,75 % na 1 270,00 Kč.

Akcie společnosti AMD rostou o 0,69 % na 138,46 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.