Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Intel ve třetím kvartálu ztratil 2% tržní podíl vůči společnosti AMD

05.11.2021 | 16:07 0 Komentářů

Podíl společnosti Intel na trhu procesorů pro osobní počítače ve 3. kvartálu klesl o 2 procentní body vůči konkurenčnímu AMD, uvádí včerejší report od Mercury Research. Příčinou je pokles poptávky po levných noteboocích.

Intel ve třetím kvartálu ztratil více než 2% tržní podíl vůči konkurenčnímu AMD, vyplývá ze včera zveřejněného výzkumu od Mercury Research. Důvodem je nižší poptávka po méně technologicky pokročilých noteboocích jako Chromebook, které závisí na procesorech od Intelu, a pozitivní trend AMD na trhu technologicky pokročilé výpočetní techniky.

Příčinou poklesu poptávky po levných noteboocích je částečně přechod z pandemie, kdy byla naopak poptávka po těchto produktech kvůli přechodu na práci a studium z domova vysoká. Intel však stále zůstává na trhu osobních počítačů dominantním hráčem, pro počítače dodává 75 % procesorů.

AMD tak ve třetím kvartálu uzmula 24,6% podíl na tržbách procesorů pro osobní počítače, o rok dříve měla „jen“ 22,5% podíl. Kromě nových produktů společnosti AMD napomohly také odklady u Intelu za účelem zlepšení výroby. AMD je ve srovnání s Intel pouze omezeně vystavena vlivu změny poptávky po levných noteboocích. V posledním čtvrtletí naopak učinila kroky kupředu v nejlukrativnější části odvětví, když získala 10% podíl na trhu serverových procesorů.

Akcie společnosti Intel (INTC) rostou o 2,47 % na 51,56 USD, na burze RM-SYSTÉM rostou pod tickerem BAAINTEC o 2,75 % na 1 270,00 Kč.

Akcie společnosti AMD rostou o 0,69 % na 138,46 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.