Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Intel oznámil investici 20 mld. USD do nových továren

24.03.2021 | 14:50 0 Komentářů

Americký výrobce polovodičů oznámil, že pro oživení výroby investuje do nových továren pro výrobu čipů.

Společnost Intel vynaloží investici 20 mld. USD na dva nové výrobní komplexy v Arizoně, výrobce čipů přitom plánuje provozovat více továren nejen v USA a Evropě s příslibem výkonného ředitele Gelsingera, že i nadále si společnost většinu čipů vyrobí sama. Bloomberg poznamenal, že plán představuje agresivní krok, který staví Intel do přímé konkurence s nejvyspělejším světovým výrobcem polovodičů – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

„Tento plán dá společnosti jedinečnou schopnost disponovat předními produkty s vedoucím postavení v dodavatelském řetězci a struktuře nákladů napříč celým podnikem,“ uvedl k plánované investici dále Gelsinger.

Společnost při oznámení investice poskytla také zvýšený finanční výhled na rok 2021, ve kterém očekává očištěné výnosy 72 mld. USD, zatímco tržní konsensus činil 73,59 mld. USD. Společnost dále očekává hrubou marži na úrovni 56,5 % a očištěný zisk na akcii ve výši 4,55 USD. Dle odhadů společnosti by měl volný peněžní tok společnosti za celý rok dosáhnout 100 mld. USD.

Akcie Intelu (NASDAQ: INTC) v premarketu rostou o 4,62 % na 66,41 USD. Akcie se obchodují také na trhu RM-SYSTÉM (RMS: BAAINTEC) v českých korunách, kde akcie momentálně rostou o 3,6 % na 1468 Kč.

Zdroj: Bloomberg

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.