Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Intel má jednat o akvizici výrobce čipů GlobalFoundries, cena může být okolo 30 miliard dolarů

16.07.2021 | 10:32 0 Komentářů

Americký čipový gigant Intel údajně jedná o převzetí společnosti GlobalFoundries, která patří k největším výrobcům čipů. Podle obeznámených osob by v případě uskutečnění transakce mohl Intel zaplatit okolo 30 miliard dolarů (648,2 miliardy Kč) a mohlo by se jednat o největší akvizici v historii společnosti.

Dohoda je stále předmětem debat a nakonec nemusí být potvrzena. GlobalFoundries by tak mohla pokračovat v plánovaném vstupu na burzu.

Generální ředitel Intelu Pat Gelsinger v březnu prohlásil, že společnost by zahájila značný tlak na to, aby se stala hlavním výrobcem čipů pro ostatní. Globálním lídrem je momentálně Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).

Společnost GlobalFoundries vznikla v roce 2008, kdy konkurent Intelu AMD vyčlenilo divizi produkce čipů. Aktuálně je vlastněna emirátským státním holdingem Mubadala Investment, jenž sídlí v USA. Podle tchajwanské průzkumné společnosti TrendForce zaujímá GlobalFoundries z hlediska výnosů zhruba 7% podíl na celém trhu výroby čipů.

Společnost AMD zůstává pro GlobalFoundries důležitým zákazníkem – uzavřela dlouholetou smlouvu o dodávce čipových komponent, jen za letošní rok se jedná o částku 1,6 mld. USD. Právě tento fakt by ještě mohl převzetí Intelem zkomplikovat.

Intel, jehož tržní kapitalizace se pohybuje okolo 225 mld. USD, letos slíbil rozsáhle investice v hodnotě vyšší než 20 miliard dolarů do rozšíření továren na výrobu čipů v USA.

 

Zdroj: Wall Street Journal

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.