Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Inflační očekávání v EMU dle 5yrs inflačních swapů jsou nejnižší za více než rok

26.11.2018 | 13:40 0 Komentářů

Inflační očekávání v EMU dle pětiletých inflačních swapů jsou nejnižší za více než rok. Výraznější pokles inflačních očekávání může zkomplikovat ECB snahu o začátek postupného utahování měnových podmínek prostřednictvím nominálních úrokových sazeb.

Photo by Giulia Carbonaro; Appropriate credit: „© Giulia Carbonaro/ European Central Bank 2018“

Pokles inflačních očekávání

Inflační očekávání tržních subjektů – měřené pětiletými inflačními swapy – na území eurozóny se dostalo na nejnižší úroveň za více než rok. Inflační swapy v současné chvíli na pětiletém horizontu predikují průměrnou inflaci pod 1,65 %. Finanční trhy tak reagují na poslední příchozí data, která ukazují na zpomalení tempa růstu v Německu i na území celé eurozóny.

Roční časová řada pětiletých inflačních swapů odrážejících inflační očekávání v EMU; Zdroj: Bloomberg

Nížší inflační očekávání zvyšují reálnou úrokovou sazbu

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi se nechal slyšet, že slabší data považuje za dočasné odchylky způsobené jednorázovými vlivy (např. zavádění nových emisních standardů na automobilovém trhu). Pro Evropskou centrální banku se však v případě výrazněji klesajícíh inflačních očekávání může jednat o závažný problém. Pokles inflačních očekávání totiž zvyšuje reálnou úrokovou sazbu (ex ante), čímž dochází k utažení měnových podmínek, a to i přesto, že nominální úrokové sazby centrální banky zůstanou na stávajících úrovních.

Nominální sazby na stávajících úrovních minimálně do poloviny příštího roku

Výraznější pokles inflačních očekávání by tak pro Evropskou centrální banku mohl zkomplikovat snahu o postupné zvyšování nominálních úrokových sazeb, které je na trzích prozatím očekávání nejdříve ve druhé polovině roku 2019. Evropská centrální banka se zavázala k tomu, že minimálně do poloviny příštího roku zůstanou úrokové sazby na stávajících úrovních.

 Současné úrovně úrokových sazeb ECB; Zdroj: ECB

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.