Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Inflace ve Velké Británii klesá, libra oslabuje

21.05.2013 | 11:40 0 Komentářů

Index spotřebitelských cen (CPI), jenž slouží k měření inflace, klesl v dubnu poprvé od loňského září a vytváří tak příjemnou cestu pro nastupujícího guvernér britské centrální banky Mark Carneyho. Inflace meziměsíčně klesla na 2,4 procenta z březnových 2,8 procent a překonala 2,6 procentní odhad. Propad ve spotřebitelských cenách byl dán hlavně poklesem cen benzinu a nafty, které meziročně zlevnily téměř o polovinu.

Inflace ve Velké Británii se drží nad 2 procenty od konce roku 2009, ale současná slabost komoditního trhu přináší zlepšující se výhled pro britskou ekonomiku, která cílí na 2 procentní inflaci. CPI očištěné o ceny potravin a energií (jádrový – core) kleslo na 2,0 procenta a je nejníže od listopadu 2009.
Tato čísla jsou skvělou vstupní bránou pro nadcházejícího guvernéra BoE Kanaďana Marka Cerneyho, který převezme úřad již za dva měsíce, protože mu otevírají prostor pro využití nástrojů měnové politiky k podpoře ekonomiky.

GBP/USD již téměř naplnilo cíl z ranní analýzy a denním targetem by měla být cena 1,5155. Trh se drží v klesajícím trendovém kanálu a zatím na něj velmi pravidelně reaguje. Při překonání modře vyznačeného supportu se dá počítat s dalším oslabováním.
 

GBP/USD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.