Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Inflace v září nepatrně vzrostla, nezaměstnanost klesla na 2,5leté minimum

10.10.2011 | 12:54 0 Komentářů

Inflace – září
Inflace v září nečekaně zrychlila svůj růst na 1,8 %, přitom předchozí 2 měsíce stagnovala na úrovni 1,7 %. Trh očekával pokračování stagnace na 1,7 %. Meziměsíčně cenová hladina klesla o 0,2 %, a to především díky sezónním faktorům. Konec letní sezóny přinesl pokles cen rekreací (-13,3 % m/m) a opačným faktorem byl nárůst cen oděvů a obuvi (2,0 %). Se začátkem školního roku rostly platby a poplatky v sektoru vzdělání (1,8 %). Tyto vlivy už jenom okrajově doplnily mírně vyšší ceny potravin (+0,2%) a nižší ceny pohonných hmot (-0,2 %). Ostatní změny cen nebyly výrazné.
Inflace zůstává mírná a tvoří ji vyšší ceny potravin (příspěvek 0,7 p.b k celkové inflaci), vyšší ceny energií v položce bydlení (příspěvek 0,7 p.b.) a dražší pohonné hmoty (příspěvek 0,4 p.b.). U ostatních položek zůstává růst nižší. Očekáváme, že inflace se do konce roku udrží do 2 % a na začátku roku se přehoupne přes 3 % v důsledku zvýšení DPH.

Nezaměstnanost – září
Míra nezaměstnanosti v září podle očekávání poklesla o 2 desetiny ze sezónních důvodů na 8,0 %, což je nejníže od května 2009. Po odhlédnutí od sezónních vlivů data stále ukazují solidní vývoj trhu práce i přes zhoršení výhledu především v průmyslu. Počet nových registrací na úřadu práce (70,5 tis. osob) byl jenom mírně nadprůměrný, ale přechod z úřadu práce do zaměstnání (44,7 tis.) zůstává stále solidní. Na druhou stranu prvním negativním náznakem zhoršení v následujících měsících je pokles volných pracovních míst (na 39,8 tis. ze 40,8 tis.), přitom předchozích 8 měsíců nepřetržitě rostly. Trh práce je ze své povahy spíše zpožděný indikátor a ochlazení aktivity v české ekonomice (průmyslu) se projeví až se zpožděním na přelomu roku. V říjnu by nezaměstnanost měla poklesnout až na 7,8 %, ovšem na závěr roku by se měla zvýšit zpět k úrovni 8,5 %.

Podle našeho názoru ČNB letos sazby nezvýší a změna se přesouvá hluboko do roku 2012. Důvodem je nízká inflace, opatrná spotřebitelská poptávka a riziko zpomalení ekonomiky. Koruna v ranním obchodování zpevnila o 10 haléřů na 24,70 CZK/EUR díky pozitivnímu sentimentu v regionu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.