Čtvrtek 09. července. Svátek má Drahoslava.

Inflace v prosinci zvolnila, nezaměstnanost vzrostla a malobchodní tržby zůstaly slabé na konci roku

09.01.2012 | 10:59 0 Komentářů

Inflace – prosinec

Inflace v prosinci mírně zvolnila tempo růstu na 2,4 % z 2,5 % v listopadu, což odpovídalo očekávání (J&T: 2,3 %; trh: 2,4 %). Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,4 %, a to především díky nárůstu cen potravin (2,0 % m/m; příspěvek k růstu 0,4 p.b.). Opět rostly ceny přes celou škálu od pečiva (1,0 %), přes maso (1,1 %) až po mléčné výrobky (2,5 %), což potvrzuje očekávání, že obchodníci již na konci roku postupně upravovali ceny na zvýšení DPH, aby letos nedošlo ke skokovému vývoji. Dále vzrostly ceny zemního plynu (3,3 %) a zvýšily se poplatky za pobyt v nemocnici. Naopak nečekaně klesly ceny oděvů a obuvi (-1,8 %) a obchodníci tradiční výprodeje z ledna přesunuly již na konec roku. Ostatní pohyby cen už nebyly výrazné. Za zpomalením meziročního růstu stojí vysoký růst cen pohonných hmot v prosinci 2010 (vysoká základna), který se v prosinci 2011 nezopakoval.

Průměrná inflace za celý rok 2011 dosáhla 1,9 %, což je o 4 desetiny víc než v roce 2010. Pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci kolem 3,0 %, za zrychlením inflace bude stát zvýšení DPH. Další výraznou položkou zůstanou ceny potravin a vyšší ceny energií v položce bydlení a doprava.

 

Nezaměstnanost – prosinec

Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla o 6 desetin na 8,6 % a velkou část růstu lze zařadit do kategorie sezónní faktory. S koncem roku končí řada smluv na dobu určitou, stejně tak se ukončují sezónní venkovní práce. Na druhou stranu se pozvolna projevuje zpomalení ekonomiky. Nadprůměrný byl počet nových registrací na úřadu práce (70,2 tis. vs. průměr 63,7 tis.), naopak podprůměrný byl přechod z úřadu práce do zaměstnání (20,0 tis.), což je třetí nejslabší prosincový výsledek v historii časové řady od roku 1999. Opatrnost firem při nabírání nových pracovníků dokazuje další pokles volných pracovních míst na 9měsíční minimum (35,8 tis.). Pozitivem je, že všechny změny (nové registrace, počet volných míst, nástup do zaměstnání) jsou velmi pozvolné a trh práce se vrátil do stavu, kde byl během 2Q/11. Průměrná nezaměstnanost za rok 2011 dosáhla 8,5 % (9,0 % v 2010). V letošním roce očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti kolem 8,8 %, mírný nárůst by měl odpovídat i mírné recesi české ekonomiky.

 

Maloobchodní tržby – listopad

Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vzrostly o 0,5 %, což byl lepší výsledek, než se očekávalo (J&T: -1,5 %; trh: -1,0 %), nicméně data stále potvrzují, že spotřebitelská poptávka je opatrná. Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně klesly o 0,7 %. Růstovou položkou zůstaly hlavně prodeje aut (+3,9 % r/r; příspěvek k celkovému růstu 1,0 p.b.), naopak ostatní položky zůstaly slabé.  Tržby v maloobchodě (bez moto) poklesly o 0,4 %. Druhý měsíc v řadě výrazně propadly tržby za potraviny (-2,8 %), přitom propad se nedá vysvětlit jenom vyšší potravinovou inflací, protože zpomalují i nominální tržby. Dále poklesly i prodeje pohonných hmot (-2,2 %). Jedinou růstovou položkou se staly tržby za nepotravinářské zboží (+1,7 %), přitom vyšší tržby za počítače a elektroniku naznačují, že se mohly projevit již předvánoční nákupy. Obecně celkové výsledky kopírují indexy spotřebitelské důvěry, které vykazují nejvyšší pesimismus v historii časové řady od roku 2006. Opatrnost u poptávky domácností zůstane i na začátku roku (obavy z nezaměstnanosti, zvyšování DPH). Celoroční růst maloobchodních tržeb za rok 2011 by měl dosáhnout 2 %, letos očekáváme mírný pokles kolem 1 %.

 

Výsledky zapadají do našeho scénáře, že ČNB ponechá letos sazby beze změny. Změnu sazeb může nejrychleji vyvolat slabší koruna, ČNB by mohla reagovat na riziko dovozu inflace přes slabší kurz. Koruna k euru se po ranním posílení drží na úrovní 25,85 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.