Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

Inflace v eurozóně dále roste, v Německu dosáhla již 6 %

29.11.2021 | 17:04 0 Komentářů

Německá inflace pokračuje ve svém vzestupu. Ceny podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen dle předběžných dat vzrostly v listopadu meziročně o 6 %, očekávaný růst o 4,5 % byl tak překonán.

Německý CPI vzrostl v listopadu meziročně o 5,2 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1992. Výrazný růst cenové hladiny v celé eurozóně komplikuje snahy ECB, která se snaží spotřebitele uklidnit prohlášeními, že tento trend brzy pomine.

Na zprávu reagovaly mírným poklesem ceny státních dluhopisů. Výnosy 10letých německých bondů poskočily o 4 bazické body na -0,30 %.

Ekonom ING Carsten Brzeski k německé inflaci uvedl: „Jakkoli šokující může toto číslo být, faktory tohoto růstu by měly být již dobře známy. Číslo prosincové inflace by mohlo být novým rekordem od sjednocení Německa.“

Německá centrální banka předpovídá ústup cenových tlaků v nadcházejících měsících, uvedla však také, že inflace by mohla zůstat nad 3 % po delší dobu.

Dnes zveřejnily data o aktuální inflaci i další státy. Ceny rostly ve srovnání s minulým rokem o 5,6 % ve Španělsku. Hlavním tahounem byly ceny potravin. Belgie vykázala inflaci na úrovni 4,5 %. Inflace v eurozóně se tak nadále vzdaluje 2% cíli. Evropské autority včetně prezidentky ECB Christine Lagarde však občany uklidňují, že většina faktorů působících na růst cen je jen přechodná.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.