Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Inflace v ČR ne a ne zpomalit

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 %. Meziroční inflace tak setrvala na úrovni 2,9 % stejně jako v červenci. To bylo 0,1 procentního bodu nad průměrným očekáváním trhu a celých 0,3 pb nad prognózou ČNB. Inflace se letos stále vyvíjí mírně rychleji, než čekal trh i ČNB a zatím nejeví výraznější známky ochoty zpomalovat.

My jsme pro srpen očekávali mírné zpomalení inflace díky klesajícím cenám ropy, nicméně zlevnění u čerpacích stanic bylo malé a proti tomu se  naopak výrazněji zdražovaly alkoholické nápoje. Potraviny zlevňovaly především z důvodu sezónního poklesu cen zeleniny.

Meziroční jádrová inflace dle našich propočtů nezpomaluje a v meziročním srovnání se nachází poblíž 2,6 %. V následujících měsících čekáme jen pozvolné snižování tempa růstu cen. Nicméně v příštím roce inflace zůstane vysoko vlivem růstu spotřebních daní.

Dnes zveřejněná data z hlediska finančního trhu znamenají jen nepatrné překvapení. Neochota inflace zpomalit znamená, že ČNB navzdory rostoucím vnějším rizikům ponechá delší období úrokové sazby bez změny.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.