Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Inflace v Číně dosáhla 8,5%

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Čínská inflace v dubnu vyskočila na nejvyšší hodnotu za posledních téměř 10 let. Tím zvýšila tlak na Peking, aby ztlumil rychlý růst cen a tak se vyhnul možným nepokojům před letními olympijskými hrami.

Spotřebitelské ceny v dubnu vystoupily meziročně o 8,5%, uvedl National Bureau of Statistics of China (Národní statistický úřad Číny). Ceny prudce rostly od poloviny roku 2007, hnány vzestupem cen potravin, který v dubnu dosáhl 22,1%. Vláda se snažila zmírnit cenový růst především vepřového masa, obilí a dalších položek dodávkami těchto potravin a zavedením kontrol, kterým základní potraviny nyní podléhají.

Dnes také vláda uvedla, že čínské saldo obchodní bilance spadlo v dubnu o 1%, na 16,8 mld. USD, oproti výsledku za stejné období minulého roku. Tento propad je způsobený slabší globální poptávkou po čínském zboží.

Zatím nejsou hlášeny žádné demonstrace, ale Peking se obává nejhoršího, protože vysoké ceny se dotknou především chudé většiny obyvatel. Peking se snaží ochladit boom půjčování peněz a investic, o kterých si oprávněně myslí, že by mohly vést k rozsáhlejší inflaci. V uplynulých dvou letech proto zvedl úrokové sazby a snažil se snížit objem půjček přinucením bank k navýšení rezerv. Banky nyní musí u centrální banky držet povinné minimální rezervy ve výši 16,5%, což je jejich nejvyšší hodnota v historii.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.