Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Inflace je nad 3 % a na chvilku půjde ještě výš

Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly oproti říjnu o 0,3 %. Meziroční míra inflace zrychlila na 3,1 %. To bylo desetinku nad naším odhadem a 0,2 procentního bodu nad odhadem trhu. Z hlediska struktury nejde o překvapení. Rostly ceny potravin a elektřina. Ta bude zdražovat i v dalších měsících. Meziroční míra inflace tak poroste i v dalších měsících a vrcholu by mohla dosáhnout v únoru. Do značné míry je to dáno srovnávací základnou. Jádrová inflace bez cen potravin a energií dle našich propočtů mírně zpomaluje a v listopadu dosáhla 2,4 %. Meziměsíční anualizovaná jádrová inflace činí přibližně 2,2 %.

Výsledek je ovšem 0,2 procentního bodu nad prognózou ČNB. V příštích měsících se inflace bude nacházet nad horní hranicí tolerančního pásma, takže ČNB bude muset více veřejnosti vysvětlovat, že to není problém. Na druhou stranu psychologické faktory mohou způsobit příklon některých členů ČNB k hlasování ve prospěch zvýšení sazeb.

Proinflační působení domácí ale ekonomiky slábne. V posledních týdnech jsme viděli slábnoucí data o HDP, mzdách či průmyslové výrobě. Globální nejistoty sice zeslábly, ale zůstávají vysoké, takže je otázkou, jak to s možným oživením zahraniční poptávky v příštím roce bude. Inflace na 3 % by pro ČNB znamenala problém jen tehdy, pokud by lidé přestali věřit, že ji v horizontu roku a půl pravděpodobně opět stlačí zpět. V situaci, kdy inflace je v Evropě nedostatkové zboží, se nezdá být inflace krátkodobě kolem 3 % problémem. Změnu úrokových sazeb ČNB tedy i nadále nečekáme.

Překvapení trhu je spíše malé a koruna nereaguje, nicméně psychologická hranice 3 % by ještě mohla zapůsobit.

MICHAL BROŽKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.