Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Inflace eurozóny v únoru nečekaně vyskočila na rekordních 3,3pct

14.03.2008 | 12:23 0 Komentářů

Meziroční míra inflace patnáctky zemí eurozóny v únoru nečekaně vyskočila o 0,1% na 3,2%, nejvyšší hodnotu od zavedení společné euroměny, potvrdil v pátek konečný odhad statistického úřadu Eurostat. Ve stejném období před rokem dosahoval harmonizovaný index spotřebitelských cen 1,8%.

Ceny energií meziročně vyskočily o 10,4% a mírně zpomalily proti 10,4% v lednu. Růstový trend zaznamenávají složky potravin které stoupají o 0,4% na 5,8%, stabilně rostou ceny za vzdělání, oděvy, alkohol a tabák, za bydlení a za dopravu ikdyž mírně meziměsíčně zpomalují. V záporných hodnotách jsou pouze ceny telekomunikací.

Meziměsíčně harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) podle očekávání zrychlil o 0,3pct po poklesu o 0,4pct v lednu. Odhady trhu čekaly meziměsíční růst o 0,3% a meziroční inflaci 3,2%.

Jádrová inflace bez započtení cen energií, alkoholu, tabáku a potravin se udržuje v rozpětí požadované ECB. V únoru meziročně zesílila z 1,7% na 1,8%. Evropská centrální banka se snaží udržet inflaci pod dvěma procenty, naposledy zvýšila úrokové sazby 6.června na rovná 4,00%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.