Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Inflace dál zrychluje kvůli rekreacím

Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 0,4 %. Meziroční míra inflace tak zrychlila na 2,9 %. To bylo 0,2 procentního bodu nad očekáváním trhu i ČNB.

Meziměsíční nárůst cen byl tažen především zdražením rekreací a kultury. Zde se čekal o něco menší nárůst s ohledem na to, že v tomto segmentu k navýšení cen došlo již v červnu. Dále se zvyšovaly ceny nájemného a ceny finančních služeb. Po předešlém zdražování došlo k poklesu cen brambor, což je sezónní jev.

V meziročním vyjádření jsou největším tahounem vzhůru cen potraviny, bydlení a energií.

Jádrová inflace dle našeho výpočtu stále dosahuje stabilně vyšších hodnot poblíž 2,6 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně (sezónně očištěno).

Jaký bude další vývoj cen? V nejbližších měsících proti sobě půjdou ceny u čerpacích stanic, které vlivem poklesu cen ropy klesají a z druhé strany naopak vyšší ceny potravin a všeobecně silná domácí poptávka daná silným trhem práce a nárůstem mezd. Poptávkové tlaky by měly pro příští rok zmírnit, nicméně inflace zůstane i tak blízko současných úrovní z důvodu plánovaného růstu spotřebních daní. Inflaci navíc ani nadále nebude tlumit koruna, od které očekáváme pro příští rok další mírně oslabení.

Od inflace v příštím roce tak čekáme mírně zrychlení na 2,7 % z letos odhadovaných 2,6 %.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.