Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Inflace brzdí díky cenám potravin

Spotřebitelské ceny v ČR v září meziměsíčně klesly o 0,6 % a meziroční inflace zpomalila na 2,7 % z předchozího tempa 2,9 %. My jsme čekali 2,8 %, trh čekal v průměru meziroční tempo 2,9 %. Tempo růstu cen se tak po několika měsících vrátilo tam, kde ho ve své prognóze viděla ČNB.

Za meziměsíčním poklesem cen byl jednak sezónní pokles cen rekreací, což není překvapení, ale je pravda, že tento pokles byl větší, než jsme čekali. Hlavním důvodem zpomalení inflace byl především pokles cen potravin. Nicméně dle našich propočtů došlo i k mírnému zpomalení jádrové inflace ke 2,5 %.

Pro letošní rok jsme čekali inflaci v průměru kolem 2,6 %. Současný vývoj ukazuje, že finální výsledek může být nepatrně výš. Inflace stále zpomaluje  spíše neochotně. Na začátku příštího roku za pomoci navýšení spotřebních daní má meziroční míra inflace značnou šanci překročit hranici 3 %. To bude psychologicky působit na některé členy ČNB a někteří její členové budou dál hlasovat pro zvyšování úrokových sazeb. Listopadové zasedání ČNB bude z důvodu vývoje dat a nové prognózy z hlediska rozhodování ČNB nelehké. My se stále kloníme k tomu, že zhoršující se vnější prostředí a vnímání rizika převáží nad aktuálně vyšší inflací a proinflačním působením domácí poptávky. Čekáme tedy nadále stabilitu úrokových sazeb do konce letošního roku i po celý příští rok.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.