Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Indie je příliš náchylná na vývoj cen ropy

28.08.2018 | 15:00 0 Komentářů

Ropa se vrátila do růstového modu a v kombinaci s indickou měnou na historických minimech představuje hrozbu pro hospodářský růst v Indii. Ceny ropy v Indii tak letí raketově nahoru a importy ropy prohlubují deficit na běžném účtu, který měří tok zboží, služeb a investic dovnitř a ven ze země.  Indie je jedním z největších importérů ropy na světě a do roku 2024 by mohla její poptávka přerůst tu čínskou. Rozšiřující se deficit bude mít za následek další oslabení měny a země se ocitne v začarovaném kruhu.

Tlak na indickou rupii bude pravděpodobně pokračovat po zbytek roku 2018, což odhalila začínající měnová krize v Turecku. Proti růstu měny hovoří i další faktory a to především silnější americký dolar, růst úrokových sazeb v USA, stahování dolarové likvidity nebo negativní sentiment na trzích rozvíjejících se ekonomik, který nutí investory k přesunu kapitálu do bezpečnějších aktiv. Indická rupie je jednou z nejzranitelnějších měn a to i kvůli čerpání devizových rezerv během agresivních intervencí centrální banky za účelem zastavení devalvace měny.

Cena ropy razantně roste v podstatě celý rok a minulý týden se po kratší pauze opět vrátila na trhy. Právě dopad rostoucí ceny ropy výrazně zvýšil dovozní ceny spolu se slabší domácí měnou. To je jeden z klíčových faktorů, který vede k zhoršování obchodní pozice Indie s aktuálně největším obchodním deficitem za 5 let. Účet za dovoz ropy do Indie se ještě zvýší právě kvůli zmíněné kombinaci slabé měny a rostoucí ceny ropy. Za růst poptávky může jedna z největším ekonomických expanzí spolu s růstem mezd a střední třídy, která v Indii neměla moc velké zastoupení a vyplňuje tak obrovskou propast mezi chudými a bohatými.

Právě růst poptávky po ropě se očekává, že bude růst, ovšem s rostoucími cenami ropy a možnou eskalací obchodních válek je pravděpodobný i její pokles. Výraznější zpomalení indické ekonomiky by mělo negativní dopad na cenu ropy, ta roste částečně i kvůli rostoucí poptávce. Indie nyní musí snížit svou závislost na dovozech ropy a případně snížit nebo zpomalit růst poptávky po ropě. Ekonomika je nyní až moc náchylná na vývoj ceny ropy a je zapotřebí vytvořit odolnější hospodářský růst vůči vyšším cenám ropy, což je v následujících několika letech nepravděpodobné.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.