Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Index výkonnosti amerických přepravců v duchu oživení ekonomiky překonává světové tržní indexy

10.05.2021 | 11:10 0 Komentářů

Světově nejstarší index přepravců Dow Jones Transportation Average, který sleduje vývoj amerických největších transportních a logistických firem, překonává od počátku roku (YTD) hlavní světové indexy a znázorňuje rozpohybování americké ekonomiky.

Po otevření americké ekonomiky se dynamicky zvýšila aktivita leteckých, nákladních a železničních přepravců. Zvýšenou aktivitu na pomyslném barometru zaznamenaly také společnosti kurýrních přepravců.

Deník The Financial Times uvedl, že za růstem hodnoty společností z výše uvedených odvětví stojí zvýšená poptávka po široké škále zboží při současném otevírání podniků a návratu Američanů do práce. Vyšší vytíženost přepravců zapříčinila vyčerpání kapacit, v důsledku čehož vzrostly ceny, a tím také ziskovost amerických přepravců.

Vývoj amerického indexu Dow Jones Transportation Average v porovnání s vybranými světovými indexy (zdroj: Bloomberg)

Akcie logistických přepravců UPS a FedEx od začátku roku vzrostly o 28 %, respektive o 21 %. Akcie nákladních přepravců JB Hunt, Landstar a Ryder od počátku roku nabyly na hodnotě okolo třetiny své hodnoty. Solidní zisk si od ledna připisuje také železniční Kansas City Southern, která zvýšila svou tržní hodnotu o 49 %.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.