Středa 28. října. Je Státní Svátek

Index ekonomické důvěry v eurozóně opět poklesl

Index ekonomické důvěry v eurozóně opět poklesl, tentokrát na hodnotu 104 bodu, což je o jeden bod níže než očekával trh. Jedná se již o desátý meziměsíční pokles v řadě a o nejnižší úroveň důvěry od září 2016. Hlavními skeptiky ohledně budoucího vývoje byli průmyslníci, ke kterým se v menší míře přidávají evropští spotřebitelé. Oproti tomu poskytovatelé služeb zachovávají optimismus. Celkově nálada na evropském trhu není zcela růžová a přidělává starosti i centrálním bankéřům v ECB, kteří již dříve ohlásili pokračování stimulačních opatření, a žili v naději, že by se evropská ekonomika mohla ještě v letošním roce začít zotavovat. Data tomu zatím příliš nenasvědčují, další šancí na dobré zprávy bude zítřejší odhad růstu HDP Eurozóny, která by si podle odhadů trhu měla mezičtvrtletně připsat 0,3 %, podle týmu RBI pak dokonce ještě o jednu desetinu pb více.
Tento týden ve čtvrtek nás čeká rozřešení hádanky o dalším kurzu české měnové politiky. Zasedání bankovní rady by mělo podle očekávání většiny analytiků přinést zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,00 %. Ve prospěch zvýšení hovoří hlavně poslední data o české inflaci, která se hodnotou 3 % již dostala na horní okraj tolerančního pásma ČNB. Lze čekat, že cenovou hladinu budou i nadále tlačit nahoru konzistentně rostoucí mzdy českých zaměstnanců, kterých se ekonomice pořád nedostává. Oproti tomu motivací pro zachování stávajících úroků by mohl být malátný ekonomický výkon eurozóny, hlavně tedy Německa, postupně klesající sentiment v České republice a globální signály hospodářského ochlazení, které si pravděpodobně již v příštím roce vyžádá opětovné uvolnění měnové politiky.
 
Americká centrální banka Fed oproti tomu již dala poměrně jasně najevo, že pro letošní rok s dalším zvyšováním sazeb již nepočítá. Její středeční zasedání tak zřejmě skončí zachováním stávající politiky a nic na tom nezmění ani dnešní data o PCE deflátoru, který má podle očekávání ukázat na mírně zrychlující růst amerických cen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.