Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Index Dow Jones zatím mírně koriguje.

12.03.2019 | 20:39 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,35 % na 25561,25 b.
Index S&P 500 +0,29 % na 2791,39 b.
Index Nasdaq Composite +0,39 % na 7587,74 b.

V úterní seanci americké akciové trhy posilují a širší S&P 500 přidává 0,29%, ale Dow Jones zatím mírně koriguje a pohybuje se níž o 0,35%. Nálada investorů je vesměs pozitivní   podpořena solidním výsledkem maloobchodních tržeb.  Americký dolar po předchozí   nejednoznačné statistice z USA oslabuje nyní vůči koši hlavních světových měn  a na hlavním páru k euru ztrácí 0,41% a pohybuje se u úrovně 1,1294 USD/EUR. Velký vliv na kurz má také dění v britském parlamentu, který dnes bude opět hlasovat o dohodě o odchodu Británie z EU. 

Za zmínku stojí ceny ropy, které od začátku týdne posilují a WTI  se přehoupla přes hranici 57 USD/barel. Cenu podporuje hlavně sdělení Saúdské Arábie, že ukončení dohody o snížení těžby v rámci organizace OPEC a jejich spojenců není  do června pravděpodobné. Samotný saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že je příliš brzy na to, aby se dohoda OPEC , Ruska a dalších členů před řádnou červnovou schůzkou ve Vídni měnila a těžební škrty zůstávají   podle něho v platnosti. Lehká ropa WTI tak před zítřejším reportem zásob od EIA zatím posiluje o 0,28 a dostává se k úrovni 56,95%.  Tato situace zatím vyhovuje akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie dnes rostou o  více než 4,5%. Společnost Transocean ( RIG ) uzavřela smlouvu na dvojí  kontrakty  na své ultralehké plošiny od brazilského ropného giganta Petrobras ( PBR ). Společnost tak zajistila kontrakty na dvě své plošiny a to jmenovitě Mykonos a Corcovado. Práce na těchto plošinách budou zahájeny v rámci o operace offshore Brazílie v listopadu 2019. Tato dohoda upevňuje vztahy s Petrobrasem a povede ke zvýšení výnosů společnosti. Více než 1,4% přidávají akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ) a  také akcie těžaře plynu a ropy Cabot Oil & Gas Corp., které obchodují výš o více než 2,1%.  Celkem slušně si vedou také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které rostou o 1,3% a také akcie jeho  konkurenta Halliburton ( HAL ) se posouvají výš o necelých 0,3% a podobně jsou na tom akcie Chevronu ( CVX ) s nárůstem více než 0,2%.  V kladných hodnotách se dnes drží akcie těžaře mědi Freeport McMorran ( FCX ), kde společnost provedla významný pokrok s indonéskou vládou nad vlastnictvím velké grasberské mědi a zlatého dolu. Grasberg představuje přibližně 30% zásob mědi Freeportu a také všech jeho zlatých rezerv. Akcie Freport McMorran ( FCX ) rostou o 2,4%.

Dnes se poměrně slušně daří žlutému kovu a zlato přidává 0,6% a dostává se k hodnotě 1301 USD/Troy. unci.  K této situaci notnou měrou přispívá také oslabující dolar vůči euru, který se dostává k úrovni 1,1294 USD/EUR. Tato situace vyhovuje akciím těžaře zlata společnosti Newmont Mining Corp. ( NEM ), které rostou o více než 2,9%. K tomu pomáhá také vyjádření šéfa konkurenční kanadské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) Marka Bristowa, který sdělil, že Barrick Gold nebude již usilovat o nepřátelské převzetí Newmontu Mining Corp. ( NEM ) a místo toho se obě společnosti domluví na spolupráci v Nevadě, kde mají zlaté doly v sousedství. Akcie Barricku Gold. Corp. ( GOLD )nepatrně oslabují o necelých 0,1%.  Za zmínku stojí také akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které si dnes na tržní ceně připisují více než 6%.

Naopak již druhý den se nedaří akciím známého amerického výrobce letadel Boeing ( BA ) a to v reakci na zprávu, že mnoho leteckých společností zastavilo lety novým letadlem 737 MAX 8 a to již po druhé tragické nehodě letadla za období 5 měsíců. Akcie Boeingu ( BA ) jsou dnes pod prodejním tlakem a ze své hodnoty akcie ztrácí necelých 6%.

Index S&P 500 +0,29 % na 2791,39 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zdravotní péče +0,8 % Průmysl -0,8 %
Energie +0,6 % Nezbytná spotřeba -0,1 %
Telekomunikace +0,6 % Zbytná spotřeba +0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Diamondback Energy (FANG) +3,4 % F5 Networks (FFIV) -7,8 %
Devon Energy Corp (DVN) +3,4 % Boeing (BA) -5,8 %
Align Technology (ALGN) +3,3 % Hewlett Packard Enterprise (HPE) -3,7 %
Whirlpool Corp (WHR) +3,1 % H&R Block (HRB) -3,0 %
NRG Energy (NRG) +3,0 % United Continental Holdings (UAL) -2,9 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.