Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Index Dow Jones se pohybuje v zeleném teritoriu.

28.12.2021 | 18:58 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,17 % na 36363,27 b.
S&P 500 -0,13 % na 4785,11 b.
Nasdaq Composite -0,5 % na 15791,81 b.

V úterní seanci americké indexy se opět posunují výš a širší index S&P 500, který byl včera nejvýkonnějším americkým indexem i dnes překonávával ze začátku seance historická maxima ale nyní mírně koriguje 0,13% a také index Dow Jones  prodlužuje svůj včerejší  růst a pohybuje se silnější o 0,17%. Celková nálada investorů před koncem roku je poměrně pozitivní a většina analytiků převážně věří, že varianta omikronu nebude mít jakkoli zdrcující dopad na hospodářský výkon Spojených států a tato varianta omicronu by mohla v dobrém důsledku být nápomocná konci pandemie. Dolar dnes na páru s eurem posiluje o 0,23% a dostává se k úrovni 1,1299 USD/EUR.

V centru zájmu investorů je také lehká ropa WTI, které dnes nepomáhá posilující dolar a tak WTI i přes to přidává více než 0,5% a dostává se k úrovni lehce nad 76 USD/barel.Je třeba konstatovat, že narůstající americká letecká doprava  naznačuje odolnou prognózu poptávky po ropě tj. leteckých paliv.  I když WTI posiluje tak po včerejším růstu prochází výběrem zisků akcie těžařů v sektoru černého zlata a tak akcie APA Corporation ( APA ) ztrácí více než 0,5% a také konkurenční akcie  Occidental Petroleum ( OXY ) se pohybují se ztrátou cca necelé 1%. Podobně se ztrátou cca 1% obchodují akcie Devon Energy ( DVN ) a také Marathon Oil ( MRO ). Nedaří se také akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie na své tržní hodnotě ztrácí cca 2,1%.

S posilujícím dolarem se v zelených číslech pohybuje žlutý kov, který si připisuje 0,19% a zlato se tak dostává k technické úrovni 1 812 USD/Troy. unci. tato situace je příznivě nakloněna akciím v sektoru těžby zlata a tak největší kanadská společnost Barrick Gold. ( GOLD ) přidává necelých  0,5% a konkurenční Newmont Corporation ( NEM ) se pohybuje s podobným výsledkem cca 0,5%. Za zmínku stojí také akcie známého těžaře zlata  Eldorado Gold ( EGO ), jež si připisovalo ze začátku cca 0,7%, ale nyní již ztrácí 0,1%.  

Velmi slušně si dnes vedou akcie známého výrobce letadel Boeing ( BA ), když jeho  letadla 37 Max obdržela povolení znovu se zapojit do letecké dopravy v Indonésii a v Etiopii. Návrat na tamní oblohu je letadlům Boeingu povolen dva roky po dvou leteckých neštěstích, které si dohromady vyžádaly přes tři sta životů. Jedna z těchto havárií se přihodila v Indonésii a druhá v Etiopii. Tyto země byly zároveň poslední, ve kterých zákaz létání pro 737 Max stále platil. Akcie Boeingu ( BA ) se tak těší zájmu investorů a dnes přidávají na své tržní hodnotě cca 1,4%.

Proti předchozí seanci nacházejí u investorů podporu akcie majitelů výletních lodí, když riziko z následků   omicronu je zatlačeno do pozadí. Daří se tak akciím Carnival Corp. ( CCL ), které jsou silnější o 1% a také konkurenční  akcie Norwegian  Cruise Line ( NCLH ) si dnes připisovaly ze začátku obchodování 0,5%, ale dnes ztrácí cca 0,5% a do této skupiny patří také akcie Royal Caribbean ( RCL ), jež se pohybují výš na své tržní hodnotě se ziskem cca 0,3%.

Index S&P 500 -0,13 % na 4785,11 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,7 % Informační technologie -0,6 %
Průmysl +0,4 % Energie -0,5 %
Nezbytná spotřeba +0,4 % Zdravotní péče -0,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Activision Blizzard (ATVI) +2,4 % Dexcom (DXCM) -6,3 %
Dollar General Corp (DG) +1,9 % Pfizer (PFE) -3,0 %
Walt Disney (DIS) +1,7 % Etsy (ETSY) -2,8 %
American Airlines Group (AAL) +1,6 % Penn National Gaming (PENN) -2,8 %
United Airlines Holdings (UAL) +1,6 % Nucor Corp (NUE) -2,8 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.