Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Index Dow Jones se pohybuje v kladných hodnotách.

22.10.2021 | 18:47 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,1 % na 35636,98 b.
S&P 500 -0,2 % na 4540,49 b.
Nasdaq Composite -0,85 % na 15085,82 b.

V páteční seanci se americké akciové indexy pohybují rozdílně  a index Dow Jones si připisuje 0,1% a širší index S&P 500 se drží sice  v blízkosti historického maxima, ale mírně koriguje o  -0,2%. K relativně dobré náladě přispívají  i výnosy amerických státních dluhopisů, , které rostou v očekávání rychlejšího konce podpůrných programů centrální banky,. Toto očekávání podle analytiků podepřela také silná týdenní data z trhu práce. V reakci na to oslabuje dolar na páru s eurem o cca 0,3% a dostává se k úrovni 1,1652 USD/EUR.

V centru zájmu investorů je také lehká ropa WTI, kde podle EIA zásoby ropy klesly k 15. říjnu o 0,431 mil. barelů, když trh očekával naopak růst zásob o 2 mil. barelů. Lehká ropa WTI se tak pohybuje stále poměrně výše u úrovně 82,7 USD/barel s mírným posílením o necelých  0,3%. U vyšších hodnot WTI udržuje také oslabující dolar a též neochota kartelu OPEC a Ruska navýšit produkci. Tato situace vyhovuje akciím v těžařském sektoru černého zlata a tak akcie známého těžaře Apache Corporation. ( APA ) se pohybují silnější o cca 2% a také konkurenční akcie Occidental Petroleum ( OXY ) se pohybují na své tržní hodnotě silnější o 1,9%. Na vyšší úrovni se   také drží akcie těžaře Devon Energy ( DVN ), jež rostou o 0,5% a také akcie Marathonu Oil Petroleum ( MRO ) s růstem cca 0,5% Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), který dosáhl za 3Q. upraveného zisku 0,39 USD/akcii v souladu s odhady trhu. Tržby za uvedené období dosáhly 5,85 mld. USD při očekávání 5,94 mld. USD. Mírně nižší tržby než odhad možná některé investory zklamaly a tak akcie Schlumberger ( SLB ) klesají o cca 1,5%. Naopak jeho velký konkurent akcie Halliburtonu ( HAL ) dnes přidávají necelé 1%.

Poměrně slušně si dnes vede žlutý kov, kterému pomáhá slabší dolar a zlato si dnes připisuje cca 1,8% a dostává se k úrovni 1 813 USD/Troy. unci. Tato situace hraje do karet akciím těžařů zlata a tak akcie největší kanadské těžební společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) posilují o více než 0,5% a ještě lépe jsou na tom akcie konkurenta Newmon. Corp. ( NEM ) se obchodují výš o 1,2% a podobně jsou na tom akcie známého těžaře zlata Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), jež se pohybují silnější o cca 1,2%.

Své výsledky za 3Q. dnes reportoval americký výrobce hraček Mattel ( MAT ), který meziročně zvýšil tržby o 8% na 1,8 mld. Mattel současně zvedl výhled a potvrdil, že očekává dobrou předvánoční sezónu. Akcie přidávají cca 1%.

Bohužel se dnes nedaří akciím Beyond Meat ( BYND ), kde výrobce  oznámil předběžně tržby za 3Q. ve výši 106 mil. USD, když odhad trhu byl 134,3 mil. USD. Pro některé investory to bylo zklamání a akcie Beyond Meat ( BYND ), tak v reakci na to oslabují o silných více než 13,5%.

Na záporné vlně se vezou také akcie společnosti Snap ( SNAP ), kde společnost reportovala své výsledky za 3Q. s výhledem pod očekávání. K propadu výrazně dopomáhá i zpráva o negativním dopadu nového  IOS na jeho schopnost cílovat  a měřit reklamu. Na tuto situaci reagují také akcie konkurence Twitteru ( TWTR ), které oslabují o cca 4,2% a také akcie Facebooku ( FB ) , jež se pohybují se ztrátou cca 5,7%.

Do nižších pater se také noří  akcie Intelu Corp. ( INTC ), který již včera po uzavření trhu zveřejnil hospodářské výsledky za třetí kvartál. Zatímco výnosy analytiky zklamaly, očištěný zisk dopadl výrazně nad veškerá očekávání. Výhled pro letošní rok se dočkal lehkého zlepšení. Investoři reagují prodejem akcií na plán masivních investic, který se v několika dalších letech propíše do nižší profitability.¨a akcie tak ztrácí silných cca -11%..

Index S&P 500 -0,2 % na 4540,49 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +0,8 % Komunikační služby -2,6 %
Reality +0,7 % Zbytná spotřeba -0,5 %
Nezbytná spotřeba +0,7 % Informační technologie -0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Equifax (EFX) +5,5 % Intel Corp (INTC) -11 %
Seagate Technology Holdings (STX) +5,3 % Facebook (FB) -5,6 %
SVB Financial Group (SIVB) +4,9 % Moderna (MRNA) -4,8 %
American Express (AXP) +4,9 % Twitter (TWTR) -4,2 %
W R Berkley Corp (WRB) +4,3 % Penn National Gaming (PENN) -3,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.