Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Index Dow Jones se drží v zeleném pásmu.

13.09.2019 | 19:58 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,1 % na 27209,4 b.
Index S&P 500 -0,1 % na 3006,48 b.
Index Nasdaq Composite -0,29 % na 8170,484 b.

V páteční seanci si americké akciové trhy drží své předchozí zisky a index Dow Jones si zatím  připisuje 0,1% a širší S&P 500 mírně koriguje a ztrácí  0,1%.  Index  S&P 500 i přes malou korekci tak stále pokračuje v nastoleném růstovém  trendu ,  když  překročil  úroveň 3 000. Za růstem indexu stojí dobré zprávy a také učiněná gesta a to jak ze strany Číny tak i Spojených států. Velmi pozitivně na trhy působí zpráva, že Čína osvobodí od dodatečných cel na dovoz zboží  ze Spojených států sójové boby, vepřové maso a také některé další  zemědělské produkty, přičemž sójové boby jsou pro Spojené státy tím největším artiklem při vývozu do Číny.  Samotný americký prezident Donald Trump se vyjádřil kladně k rozhodnutí Číny zrušit cla na některé americké léky na rakovinu a na další zboží. Na základě těchto rozhodnutí Číny prezident Trump odložil o dva týdny plánované zvýšení cla na zboží z Číny v objemu 250  mld. USD.  Podle názoru analytiků jsou ústupky krokem správného směru, ale analytici vesměs nevěří, že by ústupky obou velmocí způsobily celkový průlom v obchodním jednání.  Euro proti dolaru již včera smazalo počáteční ztráty a udrželo si cca 0,5% růst.  Euro tak v reakci na oznámení ECB, která snížila úrokovou sazbu  a představila nová stimulační opatření, která byla mírnější než trh čekal nadále posiluje a proti dolaru se dnes připisuje 0,15% a USD/EUR se tak dostává k úrovni 1,1074.

K celkovému růstu indexu napomáhají také desetileté americké výnosy po nečekaně silných datech o srpnových tržbách v USA a lepší revizi za červenec poskočily nahoru, dostaly se nejvýše od začátku srpna.

I když dolar na páru s eurem ztrácí, tak lehká ropa WTI nejdříve zamířila k jihu a ztrácela necelé 1% ale nyní již obrátila do kladných a  dostává se k úrovni 55,1 USD/barel. Podle EIA ropné zásoby ve 36. týdnu výrazně klesly a to o 6,9 mil. barelů. I když zásoby výrazně klesly, tak Spojené státy v současnosti produkují 13 mil. barelů ropy za den a toto číslo by podle analytiků mohlo vzrůst na 13,5 mil. barelů/den. V centru zájmu investorů jsou dnes akcie těžaře ropy a plynu Cymarex Energy ( XEC ), které obchodují se ziskem více než 7,1%. Společnost sdělila, že je dobře připravena na růst těžby v oblasti Permian a Mid Continent.  I když cena černého zlata ze začátku seance korigovala, tak akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení  Halliburtonu ( HAL ) rostou o 2,3% a jeho velký konkurent Schlumberger ( SLB ) přidává více než 1,4% a s 0,3% růstem se pohybují také akcie Chevronu Corporation ( CVX ). Dnes se také daří akciím těžařů mědi a různých kovů a tak akcie těžaře především mědi  Freeport McMorran ( FCX ) přidávají více než 4,7%, když indonéské ministerstvo energetiky schválilo nové doporučení pro Freeport zvýšit vývoz měděného koncentrátu na 700 000 tun do března 2020. Původně měla společnost schváleno jen 198 282 tun měděných koncentrátů. Dobře si také vedou akcie konkurenta BHP Billiton ( BHP ), které obchodují silnější o 1,7%.

Dnes se příliš nedaří žlutému kovu a zlato ztrácí 0,5% a dostává se k úrovni opět pod technickou úroveň 1 500 USD/Troy. unci. tj. 1 489 USD/Troy. unci.   Z výše zmíněných důvodů se nedaří společnosti Eldorado Gold Corp. ( EGO ), jež ztrácí více než 2,7%. V kladných hodnotách se zatím drží akcie světově obchodované kanadské společnosti  Barrick Gold. Corp. ( GOLD ),  které přidávají 0,6% a také akcie společnosti Newmont Gold Corp. ( NEM ), které na začátku seance ztratily 1% růst a nyní se ještě drží v kladných hodnotách s  růstem o více než 0,5%.

Do červených čísel dnes nahlíží také akcie výrobce tabákových produktů Altria ´Group ( MO ),  kde akcie ztrácí více než 5,1% a také její konkurent akcie  Philip Morris Int. ( PM ) ztrácí  na své tržní ceně více než 2,2%. Společnost Altria Group by se za dohodnutých podmínek opět měla sloučit s konkurenční Philip Morris Int. ( PM ).

Index S&P 500 -0,1 % na 3006,48 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +1,1 % Reality -1,5 %
Finanční sektor +0,9 % Nezbytná spotřeba -0,9 %
Energie +0,8 % Informační technologie -0,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Cimarex Energy (XEC) +7,1 % Progressive Corp (PGR) -6,3 %
Freeport-McMoRan (FCX) +4,7 % Altria Group (MO) -5,1 %
SVB Financial Group (SIVB) +3,8 % CenturyLink (CTL) -5,0 %
Humana (HUM) +3,4 % Iron Mountain (IRM) -4,4 %
Mosaic (MOS) +3,4 % MarketAxess Holdings (MKTX) -4,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.