Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Index Dow Jones se drží v růstovém teritoriu.

06.10.2020 | 18:52 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,13 % na 28185,64 b.
Index S&P 500 -0,05 % na 3406,87 b.
Index Nasdaq Composite -0,25 % na 11303,71 b.

V úterní seanci si  index Dow Jones  zatím připisuje 0,13% a širší index S&P 500 dnes mírně koriguje předchozí růst a ztrácí 0,05%. Investoři jsou zatím opatrní a sledují zprávy, které se týkají amerického fiskálního balíku. Jednání o tomto balíku mají být opět obnovena a ještě dnes by měli spolu mluvit o této problematice ministr financí Mnuchin a také šéfka Sněmovny paní Pelosiová. Podle názoru analytiků se dá předpokládat, že s blížícími se volbami a také nepříznivými preferencemi budou republikáni pod větším tlakem přistoupit na kompromis. Dnes kromě Trumpova zdravotního stavu budou trhy sledovat také centrální bankéře, když projev bude mít šéf FEDu Powell a také hlavní ekonom ECB Lane.  Dolar na páru s eurem zatím mírně ztrácí 0,03% a dostává se k úrovni 1,1785 USD/EUR.

V centru zájmu investorů je také ropa, které nyní pomáhá slabší dolar a tak lehká ropa WTI si dnes připisuje růst 3,2% a dostává se k úrovni 40,5 USD/barel. Tato situace hraje příznivě do karet akciím v těžařském sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu rostou o více než 1,9% a také akcie společnosti Apache Corporation ( APA ) ze začátku seance rostly o cca 4%, ale nyní si odepisují  necelé 1% a se ziskem cca 1% rostou také akcie  společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ). Daří se také akciím světově obchodované společnosti Exxon Mobil ( XOM ), které rostou o 1,5%. Podle dostupných zpráv ropný gigant v rámci globální revize a snížení nákladů plánuje do konce roku 2021 snížit počet svých evropských pracovních sil napříč pobočkami společnosti až o 1 600 zaměstnanců. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které se pohybují výš o 1% a také jeho velký konkurent Halliburton ( HAL ), kde jeho akcie se posouvají do vyššího pásma zhodnocení a rostou o více než 2,5%.

V centru zájmu je také americká společnost Cisco Systems ( CSCO ), která podle posledních zpráv má zaplatit 1,9 mld. USD za porušení patentů firmy Centripetal Networks, kde byly problémy, které souvisejí se složitými bezpečnostními funkcemi počítačové sítě. Společnost Cisco Systems již informovala, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí a hodlá se proti rozhodnutí odvolat. Akcie společnosti i přes tyto zprávy posilují o cca 1%.

Dnes se nedaří žlutému kovu, který si dnes odepisuje 0,5% a zlato se tak dostává k technické úrovni 1 910 USD/Troy. unci. Z výše zmíněných důvodů se tak nedaří akciím v těžebním sektoru žlutého kovu a tak akcie největší kanadské těžební  společnosti Barrick Gold. Corp. ( GOLD ) klesají o cca 1,8% a podobně si vedou akcie konkurenční společnosti Newmont Corp. ( NEM ), které ztrácí na své tržní hodnotě cca 1,4%. Za zmínku stojí také akcie těžaře Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které odolávají poklesu v sektoru a dnes posilují o 1,7%. S poklesem ceny zlata se nedaří známému fondu ETF SPDR GOLD TRUST ( GLD ), jež se obchoduje níž o cca 0,5%.

S pozitivním sentimentem se daří bankovním titulům a tak akcie skupiny Citigroup ( C ) dnes přidávají cca 1,3% a také konkurenční akcie Bank of America ( BAC ) si připisují podobný zisk 1,3%. Z investičních bank se daří akciím JP Morgan Chase ( JPM ) s růstem cca 1% a také Goldman Sachs ( GS ), které se pohybují se zhodnocením cca 1,6%.

Index S&P 500 -0,05 % na 3406,87 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +1,2 % Komunikační služby -0,9 %
Základní materiály +0,7 % Zbytná spotřeba -0,5 %
Energie +0,6 % Zdravotní péče -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Carnival Corp (CCL) +5,5 % Electronic Arts (EA) -3,4 %
Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) +5,4 % Boeing (BA) -2,9 %
Royal Caribbean Cruises (RCL) +5,4 % O’Reilly Automotive (ORLY) -2,2 %
Snap-on (SNA) +5,1 % Regeneron Pharmaceuticals (REGN) -2,1 %
STERIS (STE) +5,0 % Twitter (TWTR) -2,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.