Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Index Dow Jones se drží před zasedáním FEDu v růstovém pásmu.

22.09.2021 | 19:02 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,2 % na 34325,93 b.
S&P 500 +1,07 % na 4400,7 b.
Nasdaq Composite +0,91 % na 14881,25 b.

Ve středeční seanci americké akciové indexy posilují a index Dow Jones si zatím připisuje  1,2% a širší index S&P 500 je také v zeleném a přidává 1,07%. Určité uklidnění na trh přinesla zpráva, že developerská skupina Evergrande údajně bude schopna splatit dluhopisové úroky v řádném termínu. Pozornost investorů však dnes bude upřena k dnešnímu výstupu z dvoudenního zasedaní americké centrální banky FED. FED bude zcela určitě diskutovat o o podrobnostech harmonogramu ukončování podpůrných měsíčních nákupů aktiv v objemu 120 mld. dolarů měsíčně. Tato časová osa FEDu pro omezení stimulů je naprosto klíčová , protože představuje první krok k případnému zvýšení úrokových sazeb. Podle některých analytiků však FED zřejmě zůstane u opatrného akomodativního přístupu  a to kvůli rostoucímu počtu případů nakažených mutací Delta a slabých srpnových datech z amerického trhu práce. K pozitivní náladě přispívá i zpráva, že Sněmovna reprezentantů dnes schválila velmi těsnou většinou balíček rozpočtových opatření, jež obsahuje například pozastavení limitu výše federálního dluhu do roku 2022 nebo opatření na podporu lidí, které zasáhly přírodní katastrofy. Dolar na páru s eurem před zasedáním FEDu zatím oslabuje o 0,12% a dostává se k úrovni 1,1736 USD/EUR.

V centru zájmu investorů je také ropa a dnešní report od EIA zásob surové ropy ukázal, že zásoby k 17. září v USA klesly o 3,481 mil. barelů, když analytici očekávali menší pokles jen 2,450 mil. barelů. Lehká ropa WTI na report od EIA reaguje růstem o více než 1,9% a dostává se tak k úrovni 71,9 USD/barel. K jejímu růstu jí také pomáhá dnes oslabující dolar. Předchozí pokles WTI byl způsoben obavou některých členů OPEC, jež sdělili, že nedokážou zvyšovat produkci na sjednané úrovnš a to kvůli nedostatečným investicím  a prodlrvám v servisních pracích v průběhu pandemie. Tato situace však hraje do karet akciím v těžařském sektoru černého zlata a tak akcie známého těžaře Occidental Petroleum  ( OXY ) dnes posilují o více než 6,3% a hned v závěsu jsou akcie konkurenta APA Corporation ( APA ), které si připisují ještě lepší zhodnocení cca 7,6% a také se daří akciím Devon Energy ( DVN ), jež si připisují růst necelých 7,1%. V kladných číslech s růstem více než 5,5% se pohybují také akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie rostou o více než 5,5%. za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžní techniky Schlumberger ( SLB ), jež se pohybují silnější o 2% a také akcie konkurenta Halliburtonu ( HAL ) na tržní hodnotě přidávají více než 3% zisk.

Velmi slušně si dnes vedou také akcie těžařů různých kovů a tak akcie předního těžaře mědi Freeport Mc Moran ( FCX ) se pohybují v plusových hodnotách výš o 5% a také akcie  BHP Billiton ( BHP ) se pohybují s menším ziskem cca 1,5%.

Bohužel se dnes nedaří akciím známého přepravce logistické společnosti FedEx ( FDX ), jež zveřejnila a 1Q fiskálního roku 2022 tržby lehce nad očekáváním, ale ziskovost pod konsensem analytiků v důsledku nepříznivé situace na pracovním trhu, což se promítlo na zvýšené nákladovosti. Společnost zároveň snížila roční výhled. Akcie FedEx ( FDX ), tak dnes vzdorují prodejnímu tlaku ze strany investorů a na své tržní hodnotě akcie ztrácí -8,4%.

Za zmínku stojí také Akcie General Mills (GIS +4,5 %) rostou poté, co společnost zveřejnila očištěný zisk na akcii (0,99 USD) nad průměrným analytickým odhadem (0,89 USD). Čisté tržby při meziročním růstu o 4 % na 4,54 mld. USD překonaly nejvyšší odhad analytiků na úrovni  4,45 mld. USD.

Index S&P 500 +1,07 % na 4400,7 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +3,8 % Komunikační služby +0,1 %
Finanční sektor +1,7 % Utility +0,4 %
Základní materiály +1,5 % Zdravotní péče +0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
APA Corp (APA) +7,6 % FedEx Corp (FDX) -8,4 %
Devon Energy Corp (DVN) +7,1 % Incyte Corp (INCY) -7,1 %
Occidental Petroleum Corp (OXY) +6,3 % Facebook (FB) -4,1 %
MGM Resorts International (MGM) +6,1 % Adobe (ADBE) -3,2 %
Marathon Oil Corp (MRO) +5,8 % United Parcel Service (UPS) -2,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.