Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Index Dow Jones překonává historická maxima.

07.01.2021 | 19:38 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,69 % na 31041,95 b.
Index S&P 500 +1,38 % na 3799,81 b.
Index Nasdaq Composite +2,31 % na 13034,55 b.

Ve čtvrteční seanci americké akciové trhy posilují a index Dow Jones si připisuje 0,69% a širší index S&P 500 také nezůstává pozadu a pohybuje se silnější o 1,38%. K pozitivní náladě přispívá zpráva, že americký Kongres již potvrdil zvolení Joe Bidena 46. prezidentem Spojených států. Výsledek hlasování volitelů v rámci prezidentské volby potvrdily obě komory. Sněmovna reprezentantů a Senát. Je třeba konstatovat, že obě komory odmítly snahy některých Republikánů na straně Donalda Trumpa zpochybnit výsledky voleb. K dobré náladě trhů přispívá i to, že Donald Trump přistoupí na řádné předání moci k inauguraci jeho následovníka Joe Bidena, jež proběhne 20. ledna. Dolar po předchozích ztrátách na páru s eurem dnes  posiluje o 0,45% a dostává se k úrovni 1,2270 USD/EUR.

Za pozornost investorů stojí lehká ropa WTI, která i přes posilující dolar roste o 0,3% a dostává se k úrovni 50,78 USD/barel. Za růstem černého zlata stojí Saúdská Arábie, která se zavázala od ledna snížit produkci o 1 mil. barelů denně a to proto, aby vyrovnala nárůst produkce Ruska a Kazachstánu. Dohoda kartelu OPEC s producenty umožňuje Rusku a Kazachstánu zvýšit od února produkci o 75 000 barelů denně a o dalších 75 000 barelů od měsíce března. Tato situace vyhovuje akciím v těžebním sektoru černého zlata a po předchozích růstech se i dnes daří společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie rostou o cca 1,5% a hned v závěsu se pohybují akcie společnosti Apache Corp. ( APA ), které na své tržní hodnotě rostou o 1,9% a také konkurenční akcie společnosti Occidental Petroleum ( OXY ) si vedou ještě lépe se ziskem více než 3%. Do této skupiny patří také akcie světově obchodované společnosti Exxon Mobil ( XOM ), jež si polepšují o 1,5%.  Na růstové vlně se vezou také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které si připisují necelá 3%.

Za zmínku stojí oznámení newyorské burzy, která již včera informovala, že se vrací ke svému původnímu plánu a pokračuje v procesu vyřazení některých čínských společností z tamní burzy. To se týká telekomunikačních firem, jako je China Mobile ( CHL ), která již včera ztratila -6,7% a v dnešní seanci dalších 6,5% a také akcie společnosti  China Telecom ( CHA ) si dnes odepisují více než 15,5% a do této skupiny patří také China Unicom ( CHU ), kde dnes její akcie ztrácí více než 12%. K tomu také agentura Reuters sdělila, že Trumpova administrativa zvažuje přidání technologických gigantů, jako je společnost Alibaba ( BABA ), jež včera ztratila více než 5% a nyní 0,5% nebo společnost Tencent ( TME ) včera -3,5% a dnes se pohybuje také níž o necelých 2,5% na její blacklist. Trampova administrativa tak v posledních dnech svého působení ještě více zostřuje napětí mezi USA a Čínou.

Za pozornost investorů dnes stojí také akcie společnosti Albemarle Corp. ( ALB ). Albemarle je v současné době největším producentem lithia na světě a podle některých analytiků trh již u lithiových akcií odráží výhled na výrazný růst ceny lithia, který je daný očekávaným masivním růstem poptávky po této komoditě. Vše je taženo také zájmem o elektromobily a také celkovým tahem na větší elektroskladovací kapacity. Akcie Albemarle Corp. ( ALB ) se tak dnes těší zájmu investorů a rostou o více než 5,5% a podobně si vedou akcie konkurenční společnosti Sociedad Quimica ( SQM ), které si připisují zisk na své tržní hodnotě cca 3,4%

Index S&P 500 +1,38 % na 3799,81 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +2,4 % Utility -1,1 %
Zbytná spotřeba +2 % Nezbytná spotřeba -0,6 %
Finanční sektor +1,6 % Reality +0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
L Brands (LB) +8,2 % Progressive Corp (PGR) -4,1 %
DXC Technology (DXC) +6,5 % Omnicom Group (OMC) -4,0 %
Teradyne (TER) +6,2 % CenterPoint Energy (CNP) -3,6 %
Walgreens Boots Alliance (WBA) +6,0 % Conagra Brands (CAG) -3,4 %
Tesla (TSLA) +5,7 % Fox Corp (FOX) -3,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.