Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Index Dow Jones otevírá pondělní seanci růstem.

13.09.2021 | 18:53 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,6 % na 34816,64 b.
S&P 500 +0,02 % na 4459,33 b.
Nasdaq Composite -0,12 % na 15096,87 b.

Začátek nového týdne začíná pro akciové trhy pozitivně a index Dow Jones přidává 0,6% a širší index  SP se pohybuje také v zeleném a přidává jen  0,02%. Dnešní seance zatím probíhá při absenci důležitých zpráv, ale v ůterý se pozornost investorů zaměří na data ohledně americké inflace a v průběhu týdne na data z reálné ekonomiky a to především maloobchod.. Určité  obavy investorů podtrhují nové zprávy o čínské regulaci. Dolar na páru s eurem mírně posiluje o 0,05% a dostává se tak k úrovni 1,1810 USD/EUR.  

Mírně posilující dolar dnes nevadí lehké ropě WTI, která i přesto posiluje o cca 1,3% a dostává se k úrovni nad 70,6 USD/barel.   V růstu ropě pomáhá zatím pomalé oživování dodávek v Mexickém zálivu po silném hurikánu jménem  Ida. Tato situace dnes vyhovuje akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak se poměrně solidně daří akciím těžaře Occidental Petroleum ( OXY ), které na své tržní hodnotě rostou o více než 6,5% a hned v závěsu se pohybují akcie konkurenta APA Corporation ( APA ) ještě s lepším zhodnocením cca 6,9% a ještě lépe si dnes vedou akcie dalšího těžaře Marathon Oil Corp. ( MRO ), které přidávají více než 7,1%. Do této skupiny patří také akcie společnosti Devon Energy ( DVN ), jež se posouvají výš o více než 3,5% a daří se také akciím světově obchodované ropné společnosti Exxon Mobil ( XOM ), jež si připisují cca 3%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžní techniky Schlumberger ( SLB ) s růstem tržní hodnoty více než 5,1% a podobně  také jeho velký konkurent akcie Halliburtonu ( HAL ) se ziskem necelých 4,5%.

Bohužel se dnes nedaří akciím Twitteru ( TWRW ), kterým dnes analytici Goldman Sachs dali doporučení prodat s cílovou cenou 60 USD. Akcie v reakci na to klesají o více než 3,5%.  Po předchozím růstu vybíráním zisků dnes prochází akcie předního výrobce vakcín proti covidu -19 Moderna ( MRNA ), jež klesají o -4,8% a také akcie Novavaxu ( NVAX ) se pohybují v červeném se ztrátou -2,8%. Radost investorům nedělají dnes akcie světového těžaře lithia Albemarle Corp. ( ALB ), které v předchozím týdnu posilovaly, ale dnes při pondělní seanci zřejmě dochází k vybírání zisků a akcie Arbemarle Corp. ( ALB ) tak ztrácí necelých 7%.

 Celkem dobře si dnes vede žlutý kov, kterému nevadí mírně posilující dolar a zlato tak roste o 0,3% a dostává se tak k technické úrovni 1 797 USD/Troy. unci. Tato situace hraje do karet akciím v těžebním sektoru zlata a tak akcie největší kanadské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) posilují o více než 1,2% a také konkurenční akcie Newmont Gold Corp. ( NEM ) se pohybují s menším ziskem cca 0,5% . Za zmínku stojí také akcie známého těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), jež si připisují cca 4,5%.

Index S&P 500 +0,02 % na 4459,33 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +2,9 % Zdravotní péče -0,6 %
Finanční sektor +0,8 % Základní materiály -0,5 %
Reality +0,6 % Zbytná spotřeba -0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Marathon Oil Corp (MRO) +7,1 % Albemarle Corp (ALB) -6,7 %
Centene Corp (CNC) +7,0 % Moderna (MRNA) -4,8 %
APA Corp (APA) +6,7 % Fortinet (FTNT) -4,5 %
Occidental Petroleum Corp (OXY) +6,5 % IDEXX Laboratories (IDXX) -4,3 %
Lumen Technologies (LUMN) +5,0 % West Pharmaceutical Services (WST) -4,2 %

Luboš Bedrník, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.