Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Index Dow Jones oslabuje o -3,09% díky rostoucím obavám z pandemie koronaviru.

26.10.2020 | 19:00 0 Komentářů

Index Dow Jones -3,09 % na 27460,69 b.
Index S&P 500 -2,6 % na 3375,14 b.
Index Nasdaq Composite -2,53 % na 11256,66 b.

Na začátku obchodního týdne americké indexy směřují do červených čísel a index Dow Jones ztrácí 3,09% a širší index S&P 500 se pohybuje s nižší ztrátou 2,6%. Pandemie koronaviru  se s velkou razancí rozšíří v celé Evropě a čísla o nárůstu nových případů se citelně zvedla i v USA. Trend je bohužel zatím nepříznivý. Mezi hlavními tématy v USA zůstávají prezidentské volby, kde Donald Trump v průzkumech za poslední zhruba týden zatím snižuje ztrátu na Joe Bidena cca po desetinách procentního bodu a ztráta na Bidena  je nyní zhruba 9%.  Dolar na páru s eurem je  dnes silnější o 0,35% a dostává se k úrovni 1,1818 USD/EUR.

Silnější dolar tak dnes   příliš nepomáhá lehké ropě WTI, která ztrácí více než 3,6% a dostává se blízko úrovně 38,4 USD/barel. Bohužel tato situace příliš nehraje do karet akciím v těžařském sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu klesají o více než 5,6% a ještě s větší ztrátou 9,6% se do červených čísel noří akcie Apache Corp. ( APA ) a také jeho konkurent akcie Occidental Petroleum ( OXY )se pohybují slabší na své tržní hodnotě o 6%.  Nedaří se ani akciím světově obchodované společnosti Exxon Mobile ( XOM ), které oslabují o více než 3,1%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které se pohybují níž o necelých 2,1% a také jeho konkurent akcie Halliburtonu ( HAL ) si ubírají ze své tržní ceny cca 3%.

Na možné   dopady pandemie koronaviru dnes doplácejí akcie plavebních společností, jako je Royal Caribbean Cruises ( RCL ), které ztrácí silných 12% a též akcie Norwegian Criise Line Holdings ( NCLH ) se ztrátou na tržní hodnotě 9,6% a do této skupiny patří také akcie společnosti Carnival Corp. ( CCL ), jež se pohybují se ztrátou cca 9,1%.

Bohužel se dnes také   nedaří akciím známého výrobce hraček Hasbro ( HAS ), kde společnost vykázala ve 3Q. očištěný zisk na akcii 1,89 USD proti odhadu 1,84 USD/akcii před rokem a odhadu 1,6 USD/akcii. Také tržby v divizi TV, filmu a zábavy na odhady analytiků nedosáhly a tak akcie Hasbro ( HAS ) posílají svými prodeji investoři níž o více než 10,3%.

Za zmínku z farmaceutického sektoru stojí akcie společnosti Gilead Sciences ( GILD ) známého výrobce léku Remdesivir, který vykazuje dobré účinky respiračně postižených pacientů na kovid. Americký výrobce informoval, že americká FDA odsouhlasila přípravek Remdesivir oficiálně pro léčbu onemocnění Covid -19 a tímto se tak stal přípravek prvním schváleným prostředkem pro léčbu tohoto onemocnění. I přes tyto dobré zprávy akcie Gilead Sciences ( GILD ) ztrácí na tržní hodnotě cca 1,8%. Z konkurentů, kteří se snaží vyrobit vakcínu proti viru Covi-19 se také nedaří akciím společnosti Moderna ( MRNA ), které se pohybují níž o více než 1,9% a také akcie společnosti Novavax ( NVAX ), jež si ubírají na své tržní hodnotě více než 4,5%.

Index S&P 500 -2,6 % na 3375,14 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility -0,3 % Energie -4,2 %
Reality -1,6 % Průmysl -3,3 %
Zdravotní péče -1,8 % Informační technologie -3,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
American Electric Power (AEP) +2,0 % Royal Caribbean Cruises (RCL) -12 %
Consolidated Edison (ED) +1,2 % Hasbro (HAS) -10 %
Dominion Energy (D) +0,8 % Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) -9,6 %
Abbott Laboratories (ABT) +0,7 % Apache Corp (APA) -9,6 %
Crown Castle International Corp (CCI) +0,7 % Carnival Corp (CCL) -9,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.