Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Index Dow Jones opět v růstovém směru.

10.03.2021 | 19:30 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,44 % na 32289,8 b.
Index S&P 500 +0,78 % na 3905,5 b.
Index Nasdaq Composite +0,19 % na 13099,07 b.

Americké akciové trhy ve středeční seanci posilují a index Dow Jones přidává 1,44% a širší index S&P 500 se pohybuje také silnější o 0,78%. Investoři poměrně pozitivně vnímají umírněnou zprávu o vývoji únorové inflace, která sice vykázala růst, ale pouze v souladu s odhady analytiků, což trh bere jako pozitivní signál. Výnosy klíčových 10 letých bondů v reakci na inflaci mírně poklesly z úrovně více jak 1,6% směrem k 1,54%. Dolar na páru s eurem se drží pod úrovní 1,2 USD/EUR a dnes dolar mírně oslabuje o 0,05 % a dostává se k úrovni 1,1900 USD/EUR. Dalším růstovým motivem trhů by mělo být schválení fiskálního stimulu  v rozmezí 1,9 bilionu USD Sněmovnou, což je s ohledem na kontrolu Demokratů v této komoře považováno spíše za formální záležitost.

V centru zájmu investorů je i lehká ropa WTI a dnes byly zveřejněny od EIA zásoby ropy k 5. březnu, které vzrostly o 13,798 mil. barelů, když trh předpokládal růst jen o 2,5 mil. barelů. V předchozím růst ceny WTI vyprovokoval útok na saúdskou ropnou infrastrukturu a také rozhodnutí organizace OPEC o zachování limitů stávajících kvót.  Mírnou korekcí tak prochází přední těžař černého zlata akcie Apache Corporation ( APA ), které korigují o cca 1%.  Těžební sektor si však drží i přes nárůst zásob růstový směr a tak společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží oceánu přidává na své tržní hodnotě akcií více než 17% a také akcie Occidental Petroleum ( OXY ) přidávají cca 1,5% a také světově obchodovaná společnost Exxon Mobil Corp. ( XOM ), kde její akcie se pohybují silnější o 1,7%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Halliburtonu ( HAL ), které se pohybují silnější o 1% a podobně jsou na tom akcie konkurenta Chevron Corp. ( CVX ), které přidávají 1,1%.

Poměrně slušně si vedou akcie známého výrobce letadel Boeing ( BA ) na které již investoři nahlížejí s pozitivním sentimentem s tím, jak v USA poměrně rychle pokračuje zvládnutí pandemie koronaviru a postupný návrat ke standardnímu režimu. Společnost již také  znovu uvádí své stroje MAX 737 po předchozích zátěžových testech  zpět do letového provozu a již v některých amerických  aerolinkách plně slouží ke komerčním letům. Akcie společnosti Boeing ( BA ) se tak těší zájmu investorů a rostou o více než 5,4%.

Za pozornost investorů stojí akcie Tesly ( TSLA ), které ve včerejší seanci uzavřely s 19% nárůstem tržní hodnoty, kde růst tržní hodnoty akcií byl zřejmě způsoben Čínskou asociací osobních vozů, která v únoru zveřejnila pozitivní čísla, které se týkaly výkonnosti Tesly a množství dodání jejich modelů v Šanghaji. Akcie na začátku dnešní seance pokračovaly cca 6% růstem, ale nyní po předchozím růstu mírně ztrácí cca 1,5%.

Většího zájmu investorů zažívají akcie předního těžaře lithia Albemarle Corp. ( ALB ), kde analytici společnosti Cowen Starts zvýšili cílovou cenu  na 180 USD s investičním doporučením „outperform“. Na zvýšení cílové ceny reagují akcie Albemarle Corp. ( ALB ) růstem o více než 6%.

Index S&P 500 +0,78 % na 3905,5 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +1,9 % Informační technologie -0,1 %
Finanční sektor +1,9 % Zbytná spotřeba +0,3 %
Energie +1,8 % Komunikační služby +0,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Franklin Resources (BEN) +8,9 % General Electric (GE) -4,8 %
Albemarle Corp (ALB) +6,0 % Teradyne (TER) -3,8 %
Mosaic (MOS) +6,0 % Lam Research Corp (LRCX) -3,7 %
Boeing (BA) +5,4 % NRG Energy (NRG) -3,2 %
Discovery (DISCK) +5,2 % Micron Technology (MU) -3,2 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.