Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Index Dow Jones opět přepisuje rekordní hodnoty.

16.01.2018 | 19:29 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,49 % na 25929,98 b.
Index S&P 500 +0,17 % na 2790,93 b.
Index Nasdaq Composite +0,09 % na 7267,784 b.

První obchodní seanci tohoto týdne otevírají americké akciové trhy dalším růstem. Index Dow Jones přidává 0,49% a širší S&P 500  si zatím připisuje více než 0,17%. Dolar na páru s eurem mírně koriguje své ztráty, které utrpěl zejména v minulém  týdnu.  EUR/USD se pohybuje na úrovni 1,2240. Dolar je tedy stále slabý a podle některých analytiků je americký prezident Donald Trump částečně zodpovědný za to, jak špatně si v minulém roce vedl americký dolar. Donald Trump si za své zásluhy bere fakt, že akciový trh za jeho vlády posiluje a minulý pátek se chlubil tím, že pomohl vytvořit 6 bilionů dolarů nové hodnoty. Lze těžko posoudit, co je na tom pravdy, ale na oslabování dolaru má americký  prezident svůj podíl.  

Slabší dolar  poměrně citelně v předchozím týdnu  pomohl růstu lehké americké ropě WTI, která se dostala nad  úroveň 64, 50 USD/barel.  Dolar dnes koriguje předchozí ztráty a na páru s eurem posiluje o 0,2%. Na korekci reaguje také WTI, která sestupuje ze svých dosažených maxim a dnes ztrácí necelých 0,9% tj. na hodnotě 63,75 USD/barel. Tato situace nevyhovuje akciím v ropném těžebním sektoru a tak akcie těžaře ropy a plynu  Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ) si odepisují více než 2,2% a podobně je na tom konkurenční Marathon Oil Corp. ( MRO ), kde akcie ztrácí necelé 1%. Silnější korekce postihuje akcie těžařské společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z plošin v oceánu. Titul ztrácí více než -4,4% a za zmínku stojí také akcie těžaře plynu a ropy  společnost Chesapeake Energy ( CHK ), která obchoduje se ztrátou více než -2,8%.

Cena žlutého kovu se v minulém týdnu dostala již nad úroveň 1335 USD/Troy.unci a k tomu ji také dopomohl oslabující dolar. Dnes však žlutý kov koriguje a s mírným posílením dolaru zlato ztrácí necelých -0,4% tj. 1334,5 USD/Troy.unci. Po předchozím nárůstu korigují akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold. Corp. ( ABX ), které ztrácí necelých 0,7% a také konkurenční společnost Randgold Resources ( GOLD ) obchoduje v červených číslech se ztrátou -1,1%. Naopak se daří akciím  těžaře  Eldorado Gold ( EGO ), které přidávají 3,9% a korigují tak svůj předchozí propad.

Dnes se nedaří akciím společnosti General Electric ( GE ), která dnes informovala, že  za 4Q odepíše 6,2 mld USD a to kvůli špatným výpočtůmv produktech pojištění dlouhodobé péče ( Long term care insurance ). Akcie ztrácely již v předobchodní  fázi necelá 4% a nyní se obchodují slabší o -4,2%.

Naopak se daří společnosti Black Berry ( BB ), která již představila software Jarvis, který umí odhalovat a detekovat  kyberbezpečnostní slabiny softwaru použitého v samořízených autech. Ve svých zátěžových testech dnes software Jarvis používá také známá automobilka Jaguár Land Rover. Akcie Black Berry ( BB ) si dnes zatím připisují zhodnocení více než 3,8%.

Poměrně slušným růstem dnes prochází sektor Zdravotní péče, který si připisuje více než 1,1%. Daří se akciím Merck ( MRK ), které posilují o více než  7%  a také akciím  společnosti ABBVIE ( ABBV ), která obchoduje se ziskem více než 2,1%.

Za pozornost stojí také akcie těžařské společnosti Rio Tinto ( RIO ), kde společnost reportovala výsledky za 4Q a naplnila své exportní cíle ve výši 90 mil. tun pro australský trh Pilbara, když trh počítal pouze s výsledkem  88,7 tun. Akcie obchodují i přesto v červených číslech a ztrácí -2,8%.

Index S&P 500 +0,17 % na 2790,93 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1,3 % Základní materiály -0,6 %
Zdravotní péče +0,7 % Energie -0,6 %
Nezbytná spotřeba +0,6 % Průmysl -0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Merck (MRK) +7,0 % Under Armour (UA) -9,0 %
QUALCOMM (QCOM) +4,0 % Viacom (VIAB) -6,6 %
SBA Communications Corp (SBAC) +3,4 % Under Armour (UAA) -6,6 %
MGM Resorts International (MGM) +3,3 % Mosaic (MOS) -5,4 %
American Tower Corp (AMT) +3,2 % CF Industries Holdings (CF) -5,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.