Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Index Dow Jones opět posouvá výš svá historická maxima.

09.01.2020 | 19:36 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,62 % na 28923,51 b.
Index S&P 500 +0,5 % na 3269,3 b.
Index Nasdaq Composite +0,63 % na 9186,605 b.

 Ve čtvrteční seanci americké indexy opět posouvají své rekordy a index Dow Jones tak  přidává 0,62% a širší S&P 500 se pohybuje také v zeleném a roste o 0,5%. Trhy vesměs uklidnilo včerejší vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který informoval, že žádný z vojáků na základnách v Iráku nepřišel o život  a  také  prezident nic neřekl ke konkrétním vojenským akcím a případnému vojenskému odvetnému úderu proti Iránu ze strany USA. Cílem jeho projevu bylo neeskalovat napětí na blízkém východě a také se věnoval odstoupení od jaderné dohody. Ve svém projevu se obrátil také ke svým spojencům z Evropy a to s cílem „ nezískání“ jaderné zbraně pro Irán.  Toto geopolitické uklidnění i v dnešní seanci přilákalo na trhy kupce a indexy tak sahají po dalších rekordech.  Dolar na páru s eurem mírně posiluje o 0,08% a dostává se k úrovni 1,1094 USD/EUR.

Za pozornost stojí lehká ropa WTI, která zaznamenala v předchozím pád o cca více než 3% a to v návaznosti na růst zásob v Cushingu a to o 1,16 mil. barelů a černému zlatu tak nepomáhá ani prozatimní uklidnění na blízkém východě. Podle některých analytiků americký prezident Donald Trump blafuje ohledně sankcí proti Iráku, protože v roce prezidentských voleb by bylo velmi riskantní uvalit sankce na Irák, který je mezi zeměmi OPEC druhým největším vývozcem a to s denní produkcí 4,7 mil. barelů a vyšší ceny ropy by tak v konečném důsledku poškodily americké spotřebitele, což si americký prezident v předvolebním období nepřeje. Cena lehké ropy WTI i dnes oslabuje o více než 0,3% a dostává se k úrovni 59,4 USD/barel. Pokles ceny černého zlata tak dnes nehraje do karet akciím těžařské společnosti Apache Corporation ( APA ), které ztrácí více než 1,3% a podobně se nedaří akciím Abraxas Petroleum ( AXAS ), které  obchodují v červeném se ztrátou 1,2%, když na začátku seance ztrácely více než 2,5% a se ztrátou 6,7% v červených se pohybují akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ). Nedaří se také akciím těžařů mědi a různých kovů akciím Freeport McMorran ( FCX ), které ztrácí více než 2% a také konkurenční BHP Billiton ( BHP ) ztrácí více než 1,3%.

Za pozornost dnes stojí známý  americký výrobce elektrických vozů Tesla ( TSLA ), kde  jeho tržní kapitalizace již překonala hranici 88 mld. USD a celkový růst ceny akcií podpořilo splnění ambiciózního cíle v počtu dodaných vozidel 360 – 400 tis. , když automobilka dodala 367 500 aut , což je o 50% více než v roce 2018. Dalšímu růstu ceny akcií pomáhá také továrna v Šanghaji, která je již v plném výrobním procesu. Akcie Tesly ( TSLA ) po předchozím značném růstu dnes procházejí výběrem zisků a její akcie tak dnes ztrácí více než 1,9%.

Celkem slušně si dnes vedou akcie známého amerického výrobce letadel Boeingu ( BA ), které v předchozím dni doznaly dalšího poklesu o cca 2% a to kvůli smrtelné nehodě u letiště v Teheránu a to s velkým podezřením, že se opět jednalo o technickou závadu. I přes tyto okolnosti akcie Boeingu ( BA ) si dnes připisují více než 1,6%.

S geopolitickým uklidněním na trzích se dnes daří akciovým indexům, ale v další korekci  tak pokračuje žlutý kov, který dnes ztrácí 0,32% a zlato  tak koriguje  k úrovni 1 551 USD/Troy.unci. S poklesem ceny zlata tak ztrácí  necelé 1% akcie největší kanadské těžařské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) a také akcie konkurenční společnosti Newmont Gold Corp. ( NEM ) se pohybují v červeném 0,5%. Za zmínku stojí také akcie  Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které ztrácejí více než 2,5%.

Index S&P 500 +0,5 % na 3269,3 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +0,9 % Komunikační služby +0,1 %
Finanční sektor +0,7 % Energie +0,1 %
Zbytná spotřeba +0,5 % Reality +0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Align Technology (ALGN) +3,9 % Kohl’s Corp (KSS) -8,8 %
Ball Corp (BLL) +3,0 % Gap (GPS) -4,3 %
MarketAxess Holdings (MKTX) +3,0 % Macy’s (M) -3,4 %
Bristol-Myers Squibb (BMY) +2,9 % Under Armour (UAA) -3,3 %
Huntington Ingalls Industries (HII) +2,2 % PVH Corp (PVH) -3,2 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.