Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Index Dow Jones obrátil do červených čísel.

06.05.2020 | 20:12 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,15 % na 23846,5 b.
Index S&P 500 +0,07 % na 2870,58 b.
Index Nasdaq Composite +1,11 % na 8907,199 b.

Ve středeční seanci americké akciové trhy neudržely lehký ranní optimismus a index Dow Jones zamířil k jihu a ztrácí 0,15% a širší index S&P 500 se pohybuje zatím  v kladných o  0,07%. V ranních hodinách byly trhy pozitivně naladěny v očekávání, jež jsou spojená s opětovným restartem největší ekonomiky světa. Tyto očekávání investorů utlumila zpráva  ADP o propadu soukromého pracovního trhu o více než 20 mil. pracovních míst, když analytici očekávali údaj na úrovni 22 mil. ztracených míst a podle názoru některých analytiků, že i když bude oživování ekonomiky úspěšně probíhat, tak velké množství míst bude nenávratně ztraceno a náprava tohoto stavu může trvat i několik let. Samotný prezident Trump již včera uvedl, že počet úmrtí s největší pravděpodobností nadále poroste spolu s otevíráním ekonomiky, ale jiná cesta podle něho neexistuje, protože Američané nemohou být zavřeni stále doma dokud nebude k dispozici 100% lék. V USA za posledních 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 2 333 lidí, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu dni.

V centru dění je dnes také ropa, kde podle reportu EIA k 1. květnu vzrostly zásoby surové ropy jen o 4,59 mil. barelů, když trh předpokládal větší růst o 8,8 mil. barelů. Lehká ropa WTI po 5 denním růstu i po nižším zvýšení zásob koriguje o více než 5,3% a dostává se tak k úrovni 23,2 USD/barel. Tato situace nehraje příliš do karet akciím v těžařském sektoru černého zlata a tak akcie známé společnosti Apache Corporation ( APA )ztrácí více než 1,1% a také konkurenční světově obchodovaná společnost Exxon Mobil ( XOM ) se pohybuje s podobnou ztrátou 1,2% a též Occidental Petroleum Corp. ( OXY ), kde na tržní ceně akcie ztrácí 8,9%.  Nedaří se také akciím výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které obchodují níž o více než 2% a také konkurenční akcie Halliburtonu ( HAL ) ztrácí na své tržní hodnotě necelá 2%.  Do nižších pater dnes  míří také akcie těžařů mědi a různých kovů, jako Freeport McMorran ( FCX ), které ztrácí více než 1%, ale naopak konkurenční BHP Billiton ( BHP ) se pohybuje v kladných a roste o 1,6%.

Poměrně slušně se dnes daří akciím známé americké automobilky General Motors ( GM ), když společnost vykázala zisk za první kvartál fiskálního roku 2020 ve výši 294 mil. USD a zisk na akcii v očištěné formě byl 0,62 USD/akcii, což je výrazně nad odhadem analytiků, který byl ve výši 0,3 USD/akcii. a automobilka již plánuje znovuotevření většiny výrobních závodů v USA a také Kanadě. Akcie společnosti General Motors ( GM ) se tak dnes těší zájmu investorů a rostou o více než 4,6%.

Za pozornost investorů dnes určitě stojí akcie amerického výrobce rostlinných náhražek masa Beyond Meat ( BYND ), kde společnost v prvním čtvrtletí zvýšila meziročně tržby o 141% na 97,1 mil. USD a společnost se tak dostala do zisku, když ještě před rokem byly ve ztrátě. V době pandemie koronaviru společnost těží z problémů velkých masokombinátů, které díky šíření koronavirové nákazy musely zavřít své podniky. Akcie Beyond Meat ( BYND ) se také těší zvýšeného zájmu investorů a posilují o silných více než 24%.

Bohužel se dnes nedaří žlutému kovu. Který dnes ztrácí více než 1,2% a zlato se tak dostává k úrovni 1 689 USD/Troy. unci. Tato situace nevyhovuje akciím v těžebním sektoru zlata a tak akcie největší kanadské těžební společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) ztrácí více než 4,6% a také konkurenční akcie společnosti Newmont Gold Corp ( GOLD ) se pohybují se ztrátou 3,2% a za zmínku stojí také akcie  Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které se pohybují také v červených se ztrátou necelých 3%.

Index S&P 500 +0,07 % na 2870,58 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +1,3 % Utility -2,1 %
Zbytná spotřeba +0,6 % Finanční sektor -1,6 %
Komunikační služby +0,5 % Energie -1,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
FLIR Systems (FLIR) +9,0 % Occidental Petroleum Corp (OXY) -8,9 %
KLA Corp (KLAC) +6,7 % Cincinnati Financial Corp (CINF) -8,1 %
DaVita (DVA) +6,6 % Prudential Financial (PRU) -7,2 %
Activision Blizzard (ATVI) +6,1 % Simon Property Group (SPG) -7,1 %
General Motors (GM) +4,6 % Mosaic (MOS) -6,5 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.