Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Index Dow Jones obrací do kladných hodnot.

17.01.2019 | 19:47 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,05 % na 24220,12 b.
Index S&P 500 +0,31 % na 2624,17 b.
Index Nasdaq Composite +0,26 % na 7053,064 b.

Ve čtvrteční seanci se zatím akciové trhy pohybují již v kladných hodnotách a korigují tak ztráty ze začátku obchodování. Index Dow Jones tak roste o 0,05% a širší S&P 500 se obrátil také do kladných hodnot a zatím si připisuje  0,31%. Zajímavý report americkým trhům přinesla Béžová kniha, která představuje  situační zprávu o stavu ekonomiky USA . Podle analytiků zpráva ukazuje, že celkové vyhlídky americké ekonomiky jsou celkově pozitivní. Podle zprávy ekonomiku však ohrožuje množství negativních  faktorů, jako je propad cen akcií, a nejistoty plynoucí z probíhající obchodní války. Podle zprávy FEDu je po celých Spojených státech velmi napjatá situace na trhu práce a podniky mají problém najít pracovní sílu na jakékoliv úrovně kvalifikace. Dnes byl také  reportován ukazatel v USA o stavu počtu Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a za minulý týden se stav snížil o 3000 na  213 000, když odhad analytiků byl na úrovni 220 000.. .

Za pozornost stojí ropa, kde její ceny po úterním tříprocentním růstu svůj  vzestup podstatně zpomalily. Ceny negativně ovlivňují předpovědi zvyšování těžby v USA a na trh také citelně dopadají obavy z postupného zhoršování světové ekonomiky. Podle EIA produkce ropy v USA letos zřejmě stoupne na nový rekord a přesáhne 12 mil. barelů za den a koncem 20 let se stanou USA podle předpovědi EIA čistým vývozcem této suroviny. K poklesu ceny WTI dopomáhá také report EIA, podle kterého zásoby ropy ve druhém týdnu sice poklesly, ale naopak zásoby benzínu silně posílily. Americká lehká ropa WTI dnes ustupuje z úrovně 52 USD/barel a ztrácí více než 1% a  dostává se tak k úrovni 51,8 USD/barel. Tato situace nevyhovuje akciím těžařů v sektoru  černého zlata a tak akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ) ztrácely ze začátku obchodování více než 2%, ale nyní svou ztrátu snižují na pouhé 0,2% a také akcie jedné z největších světově obchodovaných  těža společností Exxon Mobil ( XOM ) otočily ze ztráty 0,7% a již posilují o 0,1%.   Podobně je na tom francouzský Total ( TOT ) se ztrátou 0,5% a také akcie  britské společnost BP ( BP ), které obchodují níž o 0,4%.

Do centra pozornosti investorů se dnes dostávají akcie investiční banky Morgan Stanley ( MS ), kde společnost reportovala své výsledky za 4Q FY18. Banka investory zaskočila svým reportem z divize obchodování s dluhopisy, kde příjmy v této divizi klesly o 30% tj. hluboko pod odhady analytiků. Čistý zisk Morgan Stanley ( MS ), který náleží akcionářům vzrost meziročně o 138% na 1,53 mld. USD, tj. 80 centů na akcii. Celkový příjem společnosti ve 4Q loňského roku klesl o desetinu na hodnotu 8,55 mld. USD. Výsledky byly pro investory zklamáním a její akcie v dnešní seanci ztrácí více než 3,8%.

Za 4Q minulého roku dnes reportovala také své výsledky společnost KeyCorp  ( KEY ). Tržby vzrostly meziročně o necelé  3% a očištěný zisk na akcii přidal za stejné období více než 33%. Výsledky byly také podpořeny dosaženými nižšími náklady. Očekávání investorů byla zřejmě větší a i přes tyto dobré výsledky akcie společnosti obchodují se ztrátou více než 2,1%.

 Za pozornost stojí velmi známý americký fast food McDonalds ( MCD ), který přišel o ochrannou známku svého populárního hamburgeru Big Mac. Soudní spor prohrál řetězec s irskou sítí rychlého občerstvení Supermacs. Mc Donalds je s rozhodnutím nespokojen a hodlá se v této záležitosti u  příslušného soudu odvolat.  Akcie McDonalds ( MCD ), klesají o nepatrných 0,1%.  Rozhodnutí soudu tak otevírá dveře restauracím Supermacs. .

Dnes se také nedaří žlutému kovu, .který ztrácí 0,13% a zlato se dostává k úrovni 1291 USD/Troy .unci. tato situace nevyhovuje akciím těžaře společnosti Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které ztrácí více než 2,4% a také kanadské akcie jedné z největších těžařských společností Barrick Gold Corp. ( GOLD ) obchodují v červených číslech se ztrátou 0,4%. Za pozornost stojí také akcie těžaře zlata a mědi Newmont Mining Corp. ( NEW ), které aktuálně oslabují o 0,4%,  kde společnost oznámila, že se v nejbližší době spojí s konkurenčním těžařem zlata Goldcorp ( GG ). Hodnota transakce činí zhruba 10 mld. USD a podle analytiků tak pokračuje konsolidace v globálním sektoru těžby zlata. Akcie Goldcorp ( GG ) obchodují silnější o necelých 0,3%. 

Index S&P 500 +0,31 % na 2624,17 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +0,9 % Komunikační služby -0,1 %
Průmysl +0,8 % Reality +0 %
Zdravotní péče +0,7 % Informační technologie +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Fastenal (FAST) +5,3 % CenturyLink (CTL) -4,2 %
M&T Bank Corp (MTB) +4,8 % Western Digital Corp (WDC) -4,1 %
PPG Industries (PPG) +4,2 % Morgan Stanley (MS) -3,8 %
Hanesbrands (HBI) +4,2 % F5 Networks (FFIV) -3,4 %
Goodyear Tire & Rubber (GT) +3,8 % Seagate Technology (STX) -2,9 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.