Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Index Dow Jones koriguje předchozí růst.

24.10.2019 | 20:23 0 Komentářů

ndex Dow Jones -0,25 % na 26767,84 b.
Index S&P 500 +0,01 % na 3004,91 b.
Index Nasdaq Composite +0,59 % na 8167,342 b.

Americké akciové trhy ve čtvrteční seanci nepatrně korigují svůj předchozí růst a index Dow Jones dnes ztrácí 0,25% a širší S&P 500 zatím s nepatrným nárůstem 0,01%.  Indexy i přes své vysoké úrovně a strachu z recese se však obchodují v blízkosti historických maxim. Investoři   jsou však velmi opatrní a jak v zámoří  tak v EU čekají na rozhodnutí EU o kolik prodlouží Velké Británii termín pro odchod z EU. Toto rozhodnutí bychom se měli dozvědět v pátek.  Primárně se nabízí otázka, zda ve Velké Británii proběhnou  dříve  předčasné volby  a  nebo nejdříve schválení současné dohody. Podle analytiků by bylo pozitivní ,  aby dohoda byla schválena co nejdříve, protože vyhlášení nových voleb by naopak na trhy přineslo zvýšenou volatilitu.

Dolar na páru s eurem během dnešního dne oslaboval o 0,2% k úrovni 1,1150 USD/EUR a to poté co Draghi poukázal na nižší pravděpodobnost divokého brexitu. Nyní však již dolar ztrátu dohnal a na páru s eurem přidává 0,2% a dostává se k úrovni 1,1107 USD/EUR.

Za pozornost stojí ropa, kde podle pravidelných týdenních statistik americké agentury EIA zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu klesly o 0,4% resp. 1,7 mil. barelů na výsledných 433,2 mil. barelů. Lehká ropa WTI dnes přidává 0,9% a dostává se k úrovni 56,5 USD/barel. Bohužel posilující dolar tlačí dnes dolů akcie těžařů v sektoru černého zlata. Dnes se nedaří akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie si dnes odepisují více než 5,4% a podobně si vedou akcie společnosti Apache Corporation ( APA ), které si odepisují ze své tržní ceny více než 2,7% a také akcie těžařské společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ) dnes ztrácí více než 2%. Poklesem dnes prochází také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které ztrácí 1,8% a také jeho konkurent Halliburton ( HAL )  jeho akcie odepisují více než 2,2%. Dobře si dnes nevedou také akcie těžařů ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ) si odepisují více než 2,4% a také akcie Cabot Oil & GAS Corp. ( COG ) dnes ztrácí necelých 1,9%.

V hledáčku investorů jsou dnes akcie výrobce elektromobilů Tesla ( TSLA ), kde společnost v letošním 3Q. překvapivě vykázala zisk po ztrátách v první polovině roku. Společnost již v noci na  dnešek  po uzavření včerejší obchodní seance reportovala, že v období od června do září vydělala 143 mil. USD. Společnost také vydala optimistický výhled  a také uvedla, že svůj sportovně užitkový Model   Y uvede na trh v příštím roce v létě. Tesla  ( TSLA ) oznámila také překvapivý zisk 1,9 USD/akcii proti očekávané ztrátě 0,5 USD/akcii.  Akcie Tesla ( TSLA ) se v dnešní seanci těší zvýšenému zájmu investorů a obchodují se ziskem více než 17,1%.

Naopak se dnes nedaří akciím provozovatele sociální sítě společnosti Twitter ( TWTR ), kde výsledky společnosti zaostaly ve třetím čtvrtletí za odhadem analytiků. Tržby  sice  meziročně stouply o 9% na 824 mil. USD, ale čistý zisk společnosti klesl na 37 mil. USD z předchozí  úrovně 789 mil. USD. Na pokles zisku reagují investoři negativně a akcie Twitteru ( TWTR ) dnes ztrácí více než 20%.

Dnes si poměrně slušně vede žlutý kov, který  přidává 0,66% a dostává se již za technickou úroveň 1 500 USD/Troy.unci na úroveň 1 501 USD/Troy. unci.  Na růst ceny zlata pozitivně  reagují  těžařské společnosti v tomto sektoru a tak se daří akciím největšího kanadského těžaře zlata  Barrick Gold Corp. ( GOLD ),   které si připisují zisk 3,5% a také akcie jeho konkurenta Newmont Gold Corp. ( NEM ) se posouvají výš o více než 2%. Za zmínku stojí také  akcie   Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které přidávají necelých 2,3%.

Index S&P 500 +0,01 % na 3004,91 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +1,2 % Komunikační služby -0,9 %
Utility +0,3 % Zdravotní péče -0,7 %
Nezbytná spotřeba +0,2 % Energie -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Align Technology (ALGN) +15 % Twitter (TWTR) -20 %
Lam Research Corp (LRCX) +12 % Alliance Data Systems Corp (ADS) -15 %
O’Reilly Automotive (ORLY) +9,3 % TechnipFMC (FTI) -12 %
Varian Medical Systems (VAR) +8,1 % Baxter International (BAX) -9,5 %
Allegion (ALLE) +8,0 % eBay (EBAY) -9,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.