Neděle 01. listopadu. Svátek má Felix.

Index Dow Jones dnes v červeném teritoriu.

07.03.2018 | 19:50 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,95 % na 24647,73 b.
Index S&P 500 -0,57 % na 2712,48 b.
Index Nasdaq Composite -0,16 % na 7360,513 b.

Americké akciové trhy se dnes pohybují v červeném poli a index Dow Jones si zatím ubírá  0,95% a širší S&P 500 je níž o  0,57%. Americký dolar na páru s eurem stále ztrácí a pohybuje se u úrovně 1,2395 USD/EUR.  Hodnota dolaru je tak na nejnižší úrovni  za poslední  2 obchodní  týdny.  Slabost dolaru  podle analytiků souvisí především s nejistotou ohledně uvalení  importních cel ( ocel, hliník ), které navrhuje prezident Trump. Tyto prezidentem navrhovaná opatření kritizují  i zástupci republikánů ve Sněmovně reprezentantů, ale právě kvůli těmto opatřením rezignoval nejvyšší ekonomický poradce Bílého domu  a prezidenta Donalda Trumpa bývalý investiční bankéř  Gary  Cohn.  Ten oznámil svou rezignaci na protest proti nastavení  nové celní politiky a také možného vyvrcholení  obchodní války s Evropou a Čínou. Cohn byl při tom hlavním strůjcem daňové reformy, kterou na konci  loňského roku podepsal prezident Trump.  Podle názoru analytiků Moodys v případě, že by tarify navrhované Donaldem Trumpem byly zavedeny bez odvety od ostatních zemí, přidali by američtí producenti hliníku a oceli 10 000 až 15 000 pracovních pozic, přičemž ostatní odvětví průmyslu by ale ztratily 50 000 až 60 000 pracovních pozic.

Dnes byly zveřejněny od EIA zásoby ropy, které stouply minulý týden o 2,41 mil. barelů, když se čekal růst 3 mil. barelů. Výrazný medvědí signál přišel také ze strany reportu API, kde se zásoby zvýšily o výrazných 5,6 mil. barelů. EIA ve svém měsíčním reportu předpokládá ještě silnější růst americké produkce, která by měla pokořit  hranici 11 mil. barelů denně již na podzim v říjnu a díky tomu by se měl trh překlopit do ještě výraznějšího přebytku. Lehká ropa WTI tak negativně reaguje a ztrácí více než 2,5% a pohybuje se. na úrovni 61,1 USD/barel.   Tato situace nevyhovuje akciím v těžařském sektoru černého zlata a z těchto důvodů akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z ropných věží v oceánu ztrácí více než 2% a také konkurenční společnost Marathon Oil Corp. ( MRO ) ztrácí více než 1,8%. Nedaří se také akciím těžařské společnosti ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ), jež ztrácí více než 2,2%. Za zmínku stojí také jedna z největších ropných společností Exxon Mobil ( XOM ), jejíž akcie dnes ztrácí více než 3% a také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ) je v červených číslech se ztrátou 1,7%. Do nižších pater se vydaly také akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které ztrácí 1,9%.

Dnes se také příliš nedaří žlutému kovu, který i přes oslabování dolaru ztrácí 0,63% a zlato je na cenové úrovni 1326 USD/Troy. unci.  Z výše zmíněných důvodů se nevede akciím Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které ztrácí více než 3,5% a také konkurenční akcie  společnosti  Randgold Resources ( GOLD ) obchodují v červených o necelé 1%. A také se nedaří akciím největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( ABX ), které obchodují níž o necelé1%.

Dnes se naopak slušně vede akciím  společnosti Autodesk ( ADSK ), která reportovala za 4Q nižší ztrátu než analytici předpokládali. Celkové příjmy byly více než dvojnásobné v objemu 293,7 mil. USD. Společnost byla dříve pod tlakem od investorské skupiny Sachem Head Capital Management a také Eminence Capital, které chtěly dělat změny především v obchodní strategii.  Akcie posilují o  13%.

Index S&P 500 -0,57 % na 2712,48 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +0,4 % Energie -1,5 %
Informační technologie +0,1 % Zbytná spotřeba -1,3 %
Zdravotní péče -0,1 % Nezbytná spotřeba -1,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Autodesk (ADSK) +13 % Dollar Tree (DLTR) -16 %
H&R Block (HRB) +9,0 % Ross Stores (ROST) -6,4 %
Advanced Micro Devices (AMD) +4,2 % Kroger (KR) -6,1 %
Danaher Corp (DHR) +2,8 % Brown-Forman Corp (BF/B) -5,8 %
Expedia (EXPE) +2,7 % Discovery Communications (DISCK) -5,6 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.