Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Index DAX 30 čeká změna. Bude kladen větší důraz na kvalitu a měl by se rozrůst se na 40 akcií

05.10.2020 | 16:20 0 Komentářů

Změna německého indexu DAX 30 je na spadnutí. Provozovatel indexu, kterým je společnost Qontigo, spadající pod tvůrce trhu Deutsche Börse, započal čtyřtýdenní konzultační proces, ve kterém bude zvažovat návrhy na celkové vylepšení. Index by se měl rozšířit o 10 akcií na celkových 40 a požadavky na firmy, které do indexu budou spadat, se nově budou koncentrovat také na kvalitu, nikoli pouze na zobchodovaný objem či tržní kapitalizaci.

Tlak na změnu v indexu DAX 30 vyvstal v tomto roce, když se provalily účetní skandály německého giganta Wirecard. Ten, vzhledem k nemožnosti ho okamžitě vyloučit, zůstal v indexu po další dva měsíce. Vyloučen byl až v srpnu. Na jeho místo se do indexu zařadila berlínská rozvážková služba Delivery Hero, která splnila požadavky na ohodnocení a zobchodovaný objem, avšak nikdy nereportovala výsledky ročního zisku. 

Qontigo bude požadovat po nových členech indexu ziskovost, přičemž stávající členové budou muset reportovat nejen své čtvrtletní výsledky, ale také celoroční výsledky disponující auditorským ověřením. Kromě ziskovosti bude po společnostech požadováno, aby ustanovily výbory pro audit, což nesplnil jeden nejmenovaný člen indexu. Dalším požadavkem je zákaz angažovanosti v oblasti kontroverzních zbraní (např. biologické, chemické zbraně či další extrémně nebezpečné zbraně), které by zasáhlo jednoho nejmenovaného člena indexu MDAX. 

Generální ředitel společnosti Deutsche Börse Theodor Weimer souhlasí s těmito návrhy. Doufá, že budou pozitivně přijaty trhem. Je také zastáncem rozšíření indexu na 40 akcií. 

Výsledky čtyřtýdenní porady by Qontigo mělo ohlásit 23. listopadu.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.