Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Import surové ropy do Číny se může snižovat kvůli naplnění zásobníků a odstávkám rafinérií

13.04.2015 | 12:52 0 Komentářů

Čína v prosinci loňského roku importovala rekordní objem ropy díky využívání nízkých cen ropy, přičemž objem výrazně převyšoval kapacitu čínských rafinérií. Důvodem je zaplnění volného prostoru v komerčních zásobnících a rovněž cíl čínské vlády mít velké strategické zásoby.

V březnu import ropy námořní dopravou činil 26,81 mil. tun podle General Administration of Customs v Pekingu (6,34 mb/d). Jedná se 4,9% meziměsíční růst. V únoru Číňané nakoupili 25,55 mil. tun ropy.

Podle komoditního analytika institutu ICIS China rafinérská společnost PetroChina naplnila více než polovinu vlastních zásobníků. Analytik Jean Zou z ICIS poukazuje na to, že import ropy do Číny se měl snižovat, protože se zásobníky postupně naplňují. Rovněž asijské rafinérie budou v příštích měsících odstavovány kvůli období oprav a údržby, což rovněž sníží sezónní poptávku po ropě. Import ropy by se mohl snížit na 23-24 mil. tun měsíčně.

Čína je druhým největším spotřebitelem surové ropy na světě. Import ropy do Číny podpoří dostavba nových strategických zásobníků ropy. Na poptávku po ropě v současné době se můžeme dívat jako na provozní kapacitu rafinérií a kapacitu zásobníků. Ve světě se vytěží více ropy, než jsou rafinérie schopné zpracovat.

Strategické zásoby v Číně by měly vystačit na 30 dní importu ropy, nicméně čínská vláda plánuje do roku 2020 zvýšit počet dní až na 100.
Letos by se měly dostavit zásobníky o kapacitě 72,5 mil. barelů podle investiční banky Barclays. Po dostavění by se poptávka v Číně mohla zvýšit o 140-170 tisíc barelů denně a v příštím roce o 190 tisíc barelů právě kvůli potřebě zvýšení strategických zásob.

V prosinci Čína importovala rekordních 30,4 mil. tun, což je přibližně 7,19 mil. barelů denně. Meziročně se import ropy do Číny zvýšil o 14 %.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.