Středa 22. září. Svátek má Darina.

IHS Markit čeká zlepšení čipové krize až v roce 2022, v důsledku se letos nevyrobí až 7,1 mil. aut

20.08.2021 | 10:03 0 Komentářů

Společnost IHS Markit uvedla negativní výhled pro globální automobilový průmysl v důsledku nedostatku čipů, v roce 2021 čeká omezení výroby v řádu 6 až 7 mil. automobilů, zlepšení situace vyhlíží až v druhé polovině roku 2022.

Britská analytická společnost IHS Markit zveřejnila negativní výhled pro globální automobilový průmyslu v souvislosti s pokračujícím nedostatkem čipů. Dle IHS v roce 2021 čipová krize omezí výrobu automobilů o 6,3 až 7,1 mil. kusů. S negativním trendem počítá analýza IHS i v příštím roce, potenciální stabilizace na trhu nastane až v druhém kvartálu 2022 a trh by se mohl začít zotavovat v druhé polovině roku.

Výhled pro tento rok přitom nepočítá s včerejším oznámením Toyoty, která plánuje v příštím měsíci krátce omezit výrobu ve 14 továrnách a snížit produkci aut o 40 %.

„Situace stále nese mnoho výzev. Pozorujeme také dodatečnou volatilitu kvůli covidovým opatřením v Malajsii, kde v pozadí probíhá velké množství operací souvisejících s testováním a balením čipů,“ komentují analytici IHS Mark Fulthorpe a Phil Amsrud v reportu.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.