Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

IFO na 14měsíčních maximech, EUR/USD bojuje s hodnotou 1,10; analýza GBP/USD, EUR/USD, ZLATA

25.03.2015 | 11:11 0 Komentářů

Americký akciový trh včera nenašel nové impulzy k růstu a uzavřel půl procenta v mínusu. Akciím nepomohly ani výborná čísla z trhu bydlení, jež ukázala na to, že prodeje nových domů se v únoru zvýšily o 7,8 procenta na hodnotu 539 000, což je nejvyšší číslo za posledních 7 let. Nicméně nové bydlení tvoří podstatně menší část trhu s nemovitostmi než prodeje existujících domů, které naopak v únoru klesly. S koncem března se blíží výsledková sezóna a všechny zajímá, zdali se projeví silnější dolar ve výsledcích firem. Předtím než budou tato čísla veřejně známá, budou investoři v nákupech akcií opatrní.

Menší pauzu v růstu si dnes dal i japonský akciový index Nikkei, který uzavřel téměř beze změny. Cena americké ropy WTI včera posílila o 6 centů na hodnotu 47.51 za barel. Americký dolar mírně posílil a výnosy z amerických 10letých státních dluhopisů dosáhly 1,88 procenta.

EUR/USD včera neúspěšně testoval bariéru 1,10, což značí, že prostor pro posílení eura je omezen. Euru nepomohly ani výborné výsledky indexů nákupních manažerů (PMI). Dokonce ani dnešní lepší data indexu IFO euro příliš neposílila. Ve hře je stále Řecko, jemuž by podle agentury Reuters měly dojít peníze 20. dubna. Odpoledne budou v USA zveřejněny objednávky dlouhodobé spotřeby, které naznačí, jak bude vypadat složka investic v americkém HDP v prvním kvartále 2015.

Maďarská centrální banka včera snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procenta na 1,95 procenta, což jsou historická minima. Trhy předpokládaly, že banka uvolní monetární politiku, avšak počítaly s razantnějším krokem. Maďarský forint tak ve výsledku vůči euru posílil pod kulaté číslo 300, což jsou 14měsíční maxima.

Podnikatelská důvěra v Německu v březnu vzrostla pátý měsíc v řadě a dosáhla nejvyšší úrovně od loňského července. Index  IFO tak naznačuje, že největší evropská ekonomika jela v prvním kvartále na plné obrátky. Index IFO měří důvěru 7000 německých podniků. Pro tento měsíc vyskočil na 107,9 bodu z 106,8 bodu za únor. 42 analytiků oslovených Reuters v průměru očekávali hodnotu pouze 107,3 bodu. Dnešní data tak potvrdila včerejší výsledky indexu PMI a dokazují, že slabší euro v Německu podporuje vývozní očekávání.
 

Zlato se přibližuje k psychologickému a kulatému číslu 1 200 USD za unci, kde je rovněž rezistence v podobě 55 (růžový) a 100denního (zelený) průměru. Na oscilátoru Stochastik lze vidět divergenci, která by spolu s rezistencí mohla zlato v růstu zastavit.

GBP/USD od středečního zasedání Fedu konsoliduje v trojúhelníkové formaci. Směr proražení geometrického útvaru by nám mohl naznačit směr dalšího pohybu pro libru. Zítra budou zveřejněny maloobchodní prodeje z Británie.

EUR/USD opustilo rostoucí trendovou linii, což je prvním znakem, že euru dochází síla. Měnový pár nedokázal překonat středeční maxima ani po lepších datech PMI (úterý) a IFO (středa). Pohyb směrem dolů se však potvrdí až v případě vytvoření nových nižších low pod hodnotou 1,0850. V případě pohybu nahoru čeká EUR/USD postupné zdolávání předchozích maxim. Je možné, že EUR/USD zaujme nový trend až příští týden po datech NFP.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.