Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

IEA

03.11.2010 | 08:56 0 Komentářů

Globální oživení by mohlo vykolejit, pokud ceny ropy porostou příliš rychle, uvedla pondělní zpráva Mezinárodní energetické agentury. Oživení globální ekonomiky je doposud “křehčí“ než se předpokládalo, zejména ve vyspělých ekonomikách. Centrální banky pumpují více peněz do ekonomik, což se v konečném důsledku může projevit v komoditním trhu jako cenová bublina. V krátkodobém horizontu může být dopad snadné likvidity na trzích s energiemi utlumen vysokou úrovní globálních zásob.

V dlouhodobém horizontu mohou diverzifikace na obnovitelné zdroje energií pomoci ekonomikám směrem k energetické soběstačnosti a udržitelnému růstu. Podle výkonného ředitele IEA Nabuo Tanaki vzroste celosvětová poptávka po energiích do roku 2050 o 84%, přičemž největší podíl z rozvíjejících se ekonomik ASEAN, z Číny, Indie které jsou velmi závislé na uhlí, což má obrovský dopad na udržitelnost.

Tanaka na konferenci International Energy Week v Sigapuru pro agenturu Reuters uvedl, že zásoby ropy průmyslových zemí OECD jsou z historického pohledu stále velmi vysoké a tato situace může přetrvávat po značnou část příštího roku. Rychlý nárůst cen ropy může mít negativní dopad na globální oživení. Americká centrální banka 2. a 3. listopadu navrhne dalšího kolo kvantitativního uvolňování. Nadměrná likvidita podpoří tok peněz do komoditního trhu a vývoj bude třeba pozorně monitorovat.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.