Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

IEA: Poptávka po uhlí tento rok klesla o 15 %, co bude dál?

12.12.2016 | 16:26 0 Komentářů

Poptávka po uhlí podle mezinárodní agentury pro energii IEA letos klesla o 15 %, což je podle dostupných dat největší procentuální pokles v historii. Podle IEA poptávka byla letos pravděpodobně nižší než v roce 2013.

Podobně velký pokles nastal v 90. letech 20. století, zatímco v letech 2000-2013 poptávka zaznamenávala 4% roční růst.

Slabší poptávka po uhlí v USA a Číně nebyla dostatečně vyrovnána silnější poptávkou v rozvíjejících se zemí jako Indie, Indonésie a Vietnam.

Na druhé straně produkce uhlí klesla již druhým rokem v řadě i kvůli environmentální politice ve vyspělých zemích. Jedná se například o direktivní regulace nebo o nepřímé stanovení dodatečných nákladů formou emisních povolenek.

Na růst poptávky ve vyspělých zemích se podle IEA nedá spoléhat, nicméně jiná situace může být v rozvíjejících se zemí. Pro tyto země je uhlí zdroj, který je levný a dokáže zajistit stabilní dodávky elektřiny.

Indie, Pákistán, Bangladéš a Indonésie spotřebovávají jen 7 % globální produkce energie. Přitom se tyto země podílí na globální populaci z 25 %.

Ceny uhlí v roce 2016 zaznamenaly dlouholetá minima, nicméně od 1Q se ceny výrazně zvýšily. Cena energetického uhlí se více než zdvojnásobila, zatímco cena koksovatelného uhlí se čtyřnásobila. V listopadu se tuna koksovatelného uhlí v listopadu prodávala za 300 dolarů za tunu a některé kontrakty energetického uhlí se prodávaly za 90 dolarů za tunu.

IEA na příští rok očekává mírný růst poptávky po uhlí, přičemž projekce se bude odvíjet od spotřeby uhlí v Číně. Podle IEA je pravděpodobné, že spotřeba v Číně je již za vrcholem, nicméně Čína nadále bude největším spotřebitelem uhlí na světě.

Spotřeba uhlí v rámci energetickém mixu, vyjádřena jako podíl, je pravděpodobně za vrcholem. IEA očekává, že podíl uhlí klesne z 41 % v roce 2013 na 36 % do roku 2021.

Následující graf ukazuje vývoj cen vybraného kontraktu v Evropě energetického uhlí za posledních 5 let v amerických dolarech za tunu.

Zdroj: IEA, Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.